istihdam

İstihdamda sanayi sektörü inşaatı yendi!

Sektörden Haberler Emine Pile 17.04.2015
Eleman.net’in verilerine göre Mart ayı hareketli başladı ve inşaat sektörü 4’üncü sıraya gerilerken, sanayi sektörü 3’üncü sıraya çıktı.
TÜİK'in açıkladığı Ocak ayı işsizlik rakamlarına göre, Türkiye işsizlikte son 5 yılın en kötüsünü yaşasa da Mart ayına ilişkin istihdam verileri umut verici bir yaklaşım sunuyor. Türkiye'nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net, veri tabanında yer alan ilanlar ve sağlanan istihdam verileri üzerinden Mart ayındaki değişimi araştırdı. Buna göre, Mart ayında bir önceki aya oranla yüzde 20'lik bir artışla 19 bini aşan iş ilanı yayınlandı. Hizmet sektörü, Mart ayında en çok ilan yayınlanan sektörler sıralamasında aldığı yüzde 15.85'lik pay ile şampiyon oldu. Aynı zamanda hizmet sektörü en çok başvuru yapılan sektörler sıralamasında ise yüzde 18'lik oranla da şampiyonluğunu korudu. En çok istihdam sağlayan sektörler sıralamasında hizmet sektörünü yüzde 11.89 ile gıda ve ardından da sırasıyla, yüzde 8.11 ile sanayi, yüzde 5.12 ile inşaat sektörleri izledi. Geçtiğimiz yıl istihdam şampiyonu olan inşaat sektörü Mart ayında 4'üncü sıraya geriledi

Sanayi inşaatı yendi

TÜİK'in açıkladığı Ocak ayı işsizlik rakamının sunduğu olumsuz tabloya rağmen Mart ayında istihdamda olumlu gelişmeler yaşandığını ifade eden Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
“Mart ayında hem yayınlanan ilan hem de işe yerleştirilen aday sayısı açısından bakıldığında, istihdamda yüzde 20'ye ulaşan bir hareketlik yaşanıyor. Bu hareketliliğin yılın kalan döneminde de devam edeceğini, önümüzdeki günlerin işsizlikte olumsuz tabloyu ortadan kaldıran bir yaklaşım sunacağını düşünüyoruz. Öte yandan Mart ayında en çok istihdam sağlayan sektörler sıralamasındaki değişikliği okumakta fayda var. Geçtiğimiz yıl sağladığı istihdam ile lider olan inşaat sektörünün 4'ünü sıraya gerilemesi bu sektörde bir yavaşlama olduğunu gösteriyor. Tabloya baktığımızda hizmet sektörü hem sağladığı istihdam hem de aday başvurularında ilk sırada yer alıyor. Gıda ve sanayi sektörleri de hemen ardından geliyor. Sektörler arasında yaşanan bu değişim ekonomideki dalgalanmaların bir yansımasını oluşturuyor. İnşaat sektörü, geçtiğimiz yılın hareketliliğini kaybederken, sanayi sektörü yukarı yönlü bir ivme çiziyor. Önümüzdeki dönemde bu değişim, ekonomideki dalgalanmalar ışığında kendi yolunu çizecektir.”

istihdam verileri inşaat sektöründe istihdam