reidin, rapor, konut, gayrimenkul, haziran 2015

İşte Türkiye Konut Piyasası Haziran 2015 raporu

Sektörden Haberler Merve N. Güreş 30.06.2015
Dünyanın ilk internet gayrimenkul bilgi şirketi REIDIN, Türkiye konut piyasası genel bakış Haziran raporunu açıklandı.
Gayrimenkul sektörleri ile ilgili derinlikli ve güncel veri, analiz ve araştırma bilgilerini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Reidin, Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış-Haziran 2015 raporunu açıkladı. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'yi kapsayan raporda son 3 aylık ‘Türkiye Konut Piyasası Fiyat Değişimleri' analizinde Konut Satış Fiyat Değişimi, Konut Kira Fiyat Değişimi'nin 1 puanla önüne geçti. Ancak son 6 aylık verilere göre ‘Türkiye Konut Piyasası Fiyat Değişimleri'nde yüzde 3 azalma yaşandı. Raporda en çarpıcı rakamsal değerler ‘Türkiye Konut Fiyat Endeksleri'nde yaşandı. Mayıs başında sakin başlayan yükselme ayın ortasına doğru büyük bir ivme kazanarak 175 sınırına dayandı.

KISA SÜRELİ YÜKSELİŞ YAŞANDI

Mayıs ayında ‘Yıllık Brüt Kira Getirileri'nde ise önemli bir artış yaşanmadı. Ayın başında yaşanan kısa süreli yükseliş kısa süre sonra normale döndü. Kira ücretlerinde büyük zam oranlarının yaşandığı İstanbul'da da diğer büyükşehirlere oranla büyük bir artış gözlenmedi.

7 ŞEHRİN ZİRVESİNDE ADANA VAR

Raporda yıllık  ‘Bölgesel Satış Fiyat Değişimleri'nde zirve yüzde 21'le Adana'nın oldu. Adana'yı yüzde 20 ile İstanbul takip ederken em az artış yüzde 3'le Bursa'da yaşandı.

İşte Türkiye konut piyasası Haziran ayı genel bakış verileri;

Emlaktasondakika.com

reidin rapor konut gayrimenkul haziran 2015