istanbul levent bölgesinin gece görünümü

İşte konut fiyatlarının fırlayacağı ilçeler!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 22.01.2016
Kamu yatırımları arttıkça İstanbul'daki ev fiyatları yükseliyor. Önümüzdeki döneme Sancaktepe, Başakşehir ve Arnavutköy damga vuracak.
Türk gayrimenkul sektörü başarılı yürüyüşünü devam ettiriyor. Özellikle İstanbul, hem özel şirketlerin hem de kamunun gözdesi konumunda. Başta 3. Havalimanı, 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu, Büyük İstanbul Tüneli, Avrasya Tüneli gibi önemli projeler kentin değerine değer katıyor.

Konut almak isteyenlerin harekete geçmesiyle birlikte sektör, büyük bir ivme kazandı. Bu hareketlilik şuanda da devam ediyor. TÜİK rakamlarına göre 2015 yılı 1 milyon 289 bin konut satışıyla kapatıldı. 2016'da satış rakamlarının 1 milyon 500 bin bandına gelmesi bekleniyor.

Peki İstanbul'da ev almak isteyenler hangi bölgeleri tercih etmeli, hangi lokasyonlar öne çıkıyor? Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Genel Sekreteri Doruk Karşı, merak edilen soruları yanıtladı.

İşte Doruk Karşı'nın açıklamaları…

3 bölgede rakamlar hızla yükseliyor

“İstanbul'un genellikle birçok bölgesinde konut fiyatlarının son birkaç yıldır tavan yaptığını düşünmekteyim. Ama hala gelişmekte olan, yatırım yapılabilecek ve ulaşım açısından projelerini bitirememiş bölgeler bulunmakta.  Bu bölgelerde ulaşım sorunları nedeniyle şu anda konut fiyatları düşük olsa da planlanan ve başlanan projelerin bitmesi ile birlikte gayrimenkul fiyatlarının yükseleceğini düşünüyorum. Özellikle de kamu yatırımları açısından mega projelere ev sahipliği yapacağı belirtilen Sancaktepe, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinde konut fiyatlarının ileride en fazla yükseliş gösterecek yerlerden olacağına inanıyorum”

Kamu yatırımının önemi ortada

“Planan ve yapımı devam eden 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul projeleri ile Başakşehir ve Arnavutköy İlçeleri, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü projeleri ile Beykoz, Sarıyer, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri, Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe-Çekmeköy Metrosu ile Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe ve Çekmeköy İlçeleri, Marmaray, Avrasya Tüp Geçidi, Kartal-Kadıköy Metrosu Projeleri ile ise Kadıköy, Üsküdar, Fatih ve Zeytinburnu ilçeleri öne çıkmış ve konut fiyatları anlamında yükselişleri hala devam etmekte”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul konut fiyatları istanbul prim yapacak bölgeler istanbul daire fiyatları