konut sektörü

İşte 4 patronun seçim değerlendirmesi!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 02.11.2015
Hamit Demir, Rıza Hüseyin Erkanlı, Paşa Karadeniz ve Sönmez Aydın, 1 Kasım seçimlerini masaya yatırdı
Gayrimenkul sektörünün lokomotif firmalarından Karden İnşaat, Demir İnşaat, Liv Yapı ve Erkanlı İnşaat'ın patronları seçim sonuçlarını değerlendirdi. İşte o açıklamalar…

KARDEN İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI PAŞA KARADENİZ

“İstikrar ortamı Türkiye'ye büyüme olarak yansımalı”

Türkiye'de yaşanan seçim sürecinin ardından sandıktan siyasi istikrarın çıkmasının Türkiye'ye önümüzdeki dönemde ekonomik büyüme olarak yansıması gerektiğini belirten Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, “Barış ve kardeşliğin hakim olduğu, ekonominin hızla büyüdüğü bir Türkiye tüm herkesin hayali. Önümüzdeki sürecin bu çerçevede şekilleneceğini düşünüyorum” dedi.

1 Kasım genel seçimlerinden çıkan tek parti hükümetinin Türkiye'nin istikrarına katkı sağlayacağına dikkat çeken Paşa Karadeniz şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye son aylarda zorlu bir süreç yaşayarak deyim yerindeyse bir imtihan verdi. Beş ay gibi kısa bir sürede iki genel seçim yaşadık. Bu süreçte de belirsizlikleri sevmeyen piyasalar bekleme havasına girdi. Ancak gelinen süreç ülkemiz ve sektörümüz bakımından olumlu bir noktada. Çünkü önümüzdeki dönemde belirsizliklerin ortadan kalkacağı ve ekonomik siyasi istikrarın süreceği bir tablo ortaya çıkmış bulunuyor. Ekonomimiz ve sektörümüz için gerekli olan reformların yapılıp büyümeye ve daha iyiye odaklanacağımızı düşünüyorum. Çıkan sonucun ülkemize ve halkımıza faydalı olmasını diliyorum.”

LİV YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SÖNMEZ AYDIN

“İstikrar ekonomiye güven verecek”

1 Kasım 2015 genel seçimlerinden çıkan sonucun Türkiye'ye istikrar havası estireceğine dikkat çeken Liv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, seçimlerden ortaya çıkan istikrarın ekonomiye güven vereceğini söyledi.

Türkiye'nin bundan sonraki süreçte barış, kardeşlik ve huzur havasına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Sönmez Aydın şu değerlendirmeleri yaptı:

“Ülkemiz aynı yıl içinde iki yerel seçimi yaşayarak ekonomik ve siyasal açıdan bir sınav vermiş oldu. Gelinen noktada istikrar havasının yaşanıyor olması sevindirici bir gelişme. Çıkan sonuçla piyasalara güven havasının verilmesi de bu sürecin hızlanacağını gösteriyor.

Bundan sonraki süreçte hükümetin ekonomiye ve Türkiye ekonomisinin büyümesinde öncü rolü olan inşaat sektörüne yönelik reformlara odaklanıp büyümenin önünü açacağına inanıyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmalarla ülke ekonomisinin büyümesine hız verileceğini düşünüyoruz.”

DEMİR İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAMİT DEMİR

“İstikrar mutlu etti”

Genel seçimlerden çıkan tek parti hükümetinin Türkiye'nin istikrarının devamına yönelik bir mesaj olduğunu söyleyen Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinden çıkan istikrar mesajının Türkiye'nin geleceği bakımından mutlu edici bir sonuç olduğunu söyledi.

Seçim sonuçlarının piyasaların beklediği istikrar havasını yaratacak bir sonuç olduğuna dikkat çeken Hamit Demir, “Bir önceki seçimlerde görülen belirsizlik ortamı son beş ay içinde Türkiye'de belirsizliklerle dolu bir dönemin yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi ortaya çıkan net tablo ile belirsizlikler ortadan kalkmış oldu. Bunun ilk etkisini bugün Dolar kurunda görüyoruz. Bundan sonra ise faizlerin düşmesi ve piyasanın canlanması artık kaçınılmazdır.” dedi.

Türkiye'nin ekonomik istikranın siyasi istikrarla paralel bir seyir izlediğini vurgulayan Demir şu değerlendirmeleri yaptı:

 “Ülkemiz bu yıl beş ay aralıkla iki genel seçim geçirerek ekonomide ciddi bir sınav verdi. Piyasalarda zaman zaman dalgalanmalar yaşansa da gelinen noktada ekonomimiz hala dimdik ayakta. Hükümetin önümüzdeki dönemde yapısal reformlara odaklanıp ekonomimizi büyütmek için adımlar atacağını ülkemizin ve sektörümüzün önünü açacak çalışmalara odaklanacağını umuyoruz. Bundan sonraki süreçte barış ve kardeşlikle desteklenen ekonomik büyümenin yaşanmasını bekliyoruz.”

Hamit Demir: “Artık ticaret konuşacağımız bir döneme giriyoruz.”

İki yıldır aralıksız süren seçim atmosferinden nihayet çıkmış bulunuyoruz diyen Hamit demir sözlerine şöyle devam etti:

“Artık siyaset değil; ticaret konuşacağımız bir döneme girmiş bulunuyoruz. 2019 yılına kadar önümüzde bir seçim bulunmuyor. Bu dönemi iyi değerlendirip ülkenin refahını artırmalıyız. Siyaset iş dünyasının önünü açmalı ve yeni reformlarla ekonomideki canlılık yakalanmalıdır. Bu şekilde önümüzdeki 2023 hedeflerini de gerçekleştirebiliriz.”

ERKANLI GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI RIZA HÜSEYİN ERKANLI

“Türkiye ekonomisi büyümeye odaklanmalı”

1 Kasım genel seçimlerinden çıkan sonuç hakkında bir değerlendirme yapan Erkanlı GrupYönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, Türkiye'nin 1 Kasım genel seçimleri sonrasında çıkan tek partili istikrar dönemi ile geçtiğimiz aylarda beklemeye geçen Türkiye ekonomisinin yeniden büyümeye odaklanması gerektiğini söyledi.

Piyasaların da belirsizlikleri sevmediğine dikkat çeken Erkanlı şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye, bu yıl beş ay arayla iki genel seçim geçirdi. Piyasalar belirsizlikleri sevmez. Bu nedenle seçim sürecinde piyasalar bekle gör politikasına odaklanmıştı. Ancak seçimlerden çıkan sonuçlar tek partili bir süreci işaret ederek istikrara odaklanmış bulunuyor. Çıkan bu sonuçların belirsizlikleri ortadan kaldırıp ülkemizin büyümeye odaklanması gerektiğini ortaya koydu. Hiç vakit kaybetmeden piyasaların canlanıp ekonominin çarklarının dönmesi ve yeniden büyümeye dönük çalışmaların hız kazanmasını diliyoruz. Bu süreçte ekonomi yönetimi her şeyden önce icracı olmalı ve ekonominin ihtiyacı olan yapısal reformları yapmalı. Türkiye ekonomisinin dinamiklerinin uzun vadede güçlenmesi adına adımlar da atılmalı. Kısa vadede ise daha proaktif para politikaları da üretilmesi gerekecek gibi görünüyor.” 

1 kasım seçimleri 1 kasım seçimlerin inşaat sektörü