istanbul trafiği yer altına iniyor

İstanbul'da trafik yer altına iniyor!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 27.10.2016
İstanbul trafiğini büyük ölçüde yer altına alacak 145 kilometrelik tünellerin detayları ortaya çıktı.
İstanbul'da trafik çilesi her geçen gün artarken, yeni ulaşım planları da hayata geçiriliyor. Pek bu ulaşım planlarının birinin trafiği yer altına almak olduğunu biliyor muydunuz? İstanbul trafiğini yer altına indirecek 98 kilometre uzunluğundak 17 tünel projesi 2019 yılına kadar hizmete alınacak. 2019 sonrasında ise 47 kilometre uzunluğundaki 11 tünelin hizmete alınmasıyla 2023'e kadar İstanbul altına 145 kilometrelik yeni bir yol inşa edilmiş olacak.

Halihazırda yapımı devam eden toplam 5,78 kilometre uzunluğundaki Kasımpaşa-Sütlüce ve Libadiye-Çamlıca tünellerinde son aşamaya gelindi. İBB'nin Avrupa'da 22, Asya'da 6 tane tünel projesi var. 2019 yılına kadar hizmete alınması planlan yaklaşık 98 kilometre uzunluğunda 17 tünel projesi bulunuyor.

istanbul tünelleri

Örneğin Kağıthane'den tünel ile Bayrampaşa'ya oradan Bağcılar'a kadar gidilebilecek. Dolmabahçe ile Levazım arasına yapılacak tünel Cendere yolu Ayazağa'dan Baltalimanı'na oradan da Çayırbaşı'na kadar uzanacak. Bu sayede Beşiktaş'tan Sarıyer'e yer altından kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Kağıthane'den Büyükçekmece'ye bağlanacak yaklaşık 52 kilometrelik tünel 6 ilçeyi bir bine bağlayacak. Kağıthane'den başlayacak tünel Bayrampaşa, Bağcılar üzerinden Küçükçekmece'ye Avcılar üzerinden de Büyükçekmece'ye kadar uzanacak.

2019 sonrası için ise 11 tünel projesi bulunuyor. Projeler, Davutpaşa - Samatya, Merter - Kazlıçeşme, Kadıköy-Kuşdili tünelleri dahil yaklaşık 47 kilometre uzunluğunda olacak. Bu sayede 2019 öncesi ve sonrası tünellerle birlikte 2023'e kadar İstanbul'un altına 145 kilometre yeni yol inşa edilmesiyle trafiğin rahatlaması hedefleniyor.

AVRASYA TÜNELİYLE ENTEGRE OLACAK

Üsküdar Sahil trafiğini rahatlatmak için yaklaşık 24 kilometre uzunluğunda tünel inşa edilecek. Proje, Harem-Beylerbeyi, Beylerbeyi-Çengelköy, Çengelköy-Küçüksu, Küçüksu-Kavacık ve Kavacık-Çubuklu olmak üzere 5 ayrı etap halinde tamamlanacak. Bu sayede Beykoz, Avrasya Tüneli'ne yer altından entegre edilecek.

istanbul trafiği trafik yer altına iniyor avrasya tüneli