istanbul kira fiyatları

İstanbul'da kira fiyatları uçtu!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 09.03.2016
Megakentte kira fiyatları her geçen gün yükseliyor. Son 6 ayda ortalama kira artış oranı yüzde 35 oldu.
Emlak sektörü seçim ve siyasi çalkantı engelini aştı. Seçim arefesi başta olmak üzere bilinen bazı nedenlerle Türkiye ekonomisinde uzun dönem yaşanan muğlak durum emlak sektörünü engellemedi.

Maketten yapılan satışların TÜİK sayısal verilerinde görünmemesine rağmen geçtiğimiz yıl,  1 milyon 290 bin adet konut satılmasının yansı sıra kiraların da tavan yaptığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, yaklaşık 435 bin adet konutun kredili satıldığını ifade etti.

Emlak alımlarının yüzde 65'i kira getirisi olan gayrimenkullerde

İstanbul'daki emlak alımlarının yaklaşık yüzde 65'inin kira getirili mülklerde yoğunlaştığını ve yatırım hedefli olduğunun altını çizen Hakan Erilkun şunları söyledi: “Bu yatırımlar İstanbul'un hemen her bölgesinde özelliklede B ve C gelir düzeyine sahip noktalarında, kira değerlerini neredeyse A grubu seviyesine gelecek kadar zorluyor. Bugün emlak alımı şu lokasyonda çok yoğun demek doğru değil. Çünkü gerek birinci elde gerekse ikinci elde alıcıların bütçeleri ve ek finansman olanaklarına göre dünün değersiz görülen ama bugün kentsel dönüşümle değerini katlayacak olan yapılar da hızla alıcı buluyor.”

istanbuldaki kira fiyatları

6 ayda yüzde 35 artış

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun özellikle yılın ikinci yarısında dikkat çeken bir kira artışı yaşandığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Şehrin bilinen merkezlerinde son 6 ayda ortalama yüzde 35'lere varan kira artışları oldu. Bu durum toplu konut bölgelerindeki hareketi dolayısıyla o bölgelerde de talepten doğan fiyat artışlarını da beraberinde getirdi. Örneğin Beşiktaş'ta yılın ilk çeyreğinde 2 bin 400 TL'ye kiraya verilebilen 100 metrekare büyüklüğünde bir dairenin fiyatı bugün 3.800 TL'ye kadar çıkabilirken, Halkalı'da 700 TL olan bir gayrimenkul minimum 950 TL'den kiraya verilebiliyor”

istanbul kira fiyatları istanbul kiralık daire fiyatları Altın Emlak Hakan Erilkun TÜİK