istanbul başakşehir

İstanbul'da bu ilçelerde evi olan artık zengin!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 29.03.2016
Megakentte Kurtköy, Kartal, Tuzla, Halkalı, Başakşehir ve Halkalı bölgelerinde konut fiyatları her geçen gün yükseliyor.
İstanbul'da gayrimenkul fiyatları hızla yükseliyor. Özellikle kamu yatırımlarının artmasıyla birlikte konut rakamlarındaki artış dikkat çekiyor. 3. Köprü, 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli, metro, havaray gibi birçok proje megakent genelindeki fiyatların artmasında en büyük etken olarak göze çarpıyor.

Özellikle Halkalı ve Başakşehir'le birlikte Kurtköy, Tuzla, Kartal bölgeleri önemli ölçüde prim yaptı. Ayrıca Halkalı bölgesinde artış hala devam ediyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun'la yaptığımız röportajda şehir genelindeki rakamları sorduk, önemli cevaplar aldık.

İşte Hakan Erilkun'un açıklamaları…

Satılık konutlarda en fazla hangi bölge ilgi görüyor? Rakamlar nereden nereye geldi?

Satılık konutlarda en çok ilgi gören bölgeler Avrupa Yakası için Halkalı ve Başakşehir, Anadolu Yakası için Kartal, Tuzla ve Kurtköy bölgeleri oldu. Örneğin; 100 metrekare bir dairenin Halkalı'daki satış fiyatı geçtiğimiz yıl 370.000 TL civarındayken aynı daire bu yıl minimum 415.000 TL civarında. Anadolu Yakasının en gözde noktası ise proje merkezi halini alan Kartal oldu. Öyle ki bölgedeki lüks projelerde 1+1 dairelerin fiyatları bile 375.000 TL'den başlıyor.

Eski yapı stoku kentsel dönüşümün ana nedeni olarak gözüküyor. Dönüşümle birlikte rakamlar en çok hangi ilçede hareketlendi?

Kentsel dönüşümün don dönemdeki en yoğun noktası Gaziosmanpaşa oldu. Özellikle Sarıgöl'de yapılan kentsel dönüşümlerle bölge adeta kabuk değiştirdi. Son iki yıl içindeki bu hareketlilikle bu bölgede konut amortismanı pek çok yerde 9 yıla kadar indi.

İstanbul'da emlak piyasası nereden nereye geldi? 

İmara açılan yeni bölgeler, birbirinden nitelikli dev konut projeleri ve kentsel dönüşüm faaliyetleri  ile İstanbul emlak piyasası son beş yılda adeta evrim geçirdi demek yerinde olur. Öyle ki fiyatlarda katlanarak artan seyir Gaziosmanpaşa, Başakşehir gibi bazı bölgelerde amortisman sürelerini 10 yılın altına indirdi. Öte yandan hem yaşının fazla olması hem de niteliğinin düşük olmasından ötürü rağbet görmeyen arsa tapulu yerler de yatırımcılar tarafından rağbet görmesiyle değerine değer kattı.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul satılık daire fiyatları halkalı satılık daire fiyatları tuzla konut fiyatları