iş dünyası

İstanbul ofis pazarı hızla büyüyor, iş dünyası kabına sığmıyor!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 21.12.2014
3.8 milyon metrekare olan kiralanabilir alanın 3 yılda 6.5 milyonu bulması bekleniyor.
Ofis projeleri Anadolu yakasında Levent, Maslak, Şişli, Kağıthane, Anadolu yakasında ise Ümraniye, Ataşehir ve Kartal'da yoğunlaşıyor.

OFİS pazarı önümüzdeki 3 yıl içinde önemli oranda büyüyecek. İnşaat halindeki gayrimenkul projelerinin tamamlaması ile toplam kiralanabilir ofis alanının 3.8 milyon metrekareden 6.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Ofis pazarı Avrupa yakasında Levet-Maslak hattı, Mecidiyeköy ve Seyrantepe-Kağıthane bölgelerinde ağırlık kazanıyor. Anadolu yakasında ise İstanbul Finans Merkezine ev sahipliği yapan Ataşehir ilçesi öne çıkarken, Ümraniye, Maltepe ve Kartal'da gelişimini sürdürüyor. 

Türkiye'nin en gelişmiş ofis pazarı olan İstanbul'un ülke çapındaki yüksek kalitede ofis arzının yaklaşık yüzde 80'ini sağladığını belirten gayrimenkul danışmanlık şirketi JLL Türkiye'nin Başkanı Avi Alkaş, “İstanbul'daki A sınıfı ofis pazarı 5 yıllık süreçte yaklaşık yüzde 78'lik bir artış gösterdi. Pazarın 2017 yılı itibariyle yaklaşık yüzde 70'lik ek bir büyüme ile 6.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Şu an inşaat halinde olan ofis arzı alt bölge bazında değerlendirildiğinde, Merkezi İş Alanı'nda (MİA) yüzde 38'lik, MİA dışı Avrupa'da yüzde 49'luk, Asya yakasında İstanbul Finans Merkezi'nin etkisiyle yaklaşık yüzde 130'luk artış yaşanacak” dedi. 

TALEP TEK KATA

Son yıllarda kurumsal firmalar tarafından en çok, tek katta bin metrekareden büyük kiralanabilir alan sunan ofis binalarının tercih edildiğini söyleyen Avi Alkaş, “Ayrıca gelişen verimlilik ve yüksek konfor standartlarına yönelik talebin, gerçekleşen ofis kiralama işlemlerini şekillendirdiği görülüyor. Bu kapsamda, dikey olarak tasarlanmış ofislerle kıyaslandığında, aynı orandaki kiralanabilir alanda daha fazla çalışanın yerleştirilmesine olanak tanıyan ve böylece ofis alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan yatay-açık ofislerin, 2015 yılında da tercih edilmeye devam etmesi bekleniyor” dedi.
Yabancıya göre arz yok 

Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki ofis pazarıyla ilgilendiğini belirten Alkaş, uluslararası yatırımcıların taleplerini karşılayacak yapılar konusunda sorun yaşandığını söyledi. Ruhsat ve yapı kullanma izin belgesi ile uyumlu, tek mal sahipli, A sınıfı ofis binalarının sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Alkaş, “Ofis geliştiricilerinin konut satış uygulamalarına benzer bir yöntemle, inşaat süreci devam ederken, ek finansman yaratmak için ofis alanlarını birim bazında sattıkları görülüyor. Bu yöntem geliştiriciler açısından avantajlı gibi görünse de, uzun vadede çoklu mal sahipliği yaratması nedeniyle yabancı yatırımların önünü kesiyor. Tek mal sahipli ofislerin sayısı arttıkça, yabancı yatırımcı ilgisinin somut işlemlere dönüşeceği öngörülüyor”dedi.
Metroya yakın ofisler seçiliyor 

OFİS taleplerin metroya yakın noktalarda yoğunlaşıyor. Metro duraklarına yakın ofisler yüzde 30 daha hızlı dolarken, kiralama bedelleri de yüzde 40 ile yüzde 150 oranında artıyor. Türkiye'deki ofis kullanıcılarının, dünyadaki değişen eğilimlerle uyumlu bir şekilde, çalışma alanı stratejilerini oluştururken çalışanlarını odak olarak kabul ettiklerini belirten Avi Alkaş, “ Yer seçimi konusunda metro duraklarına yakınlık, çalışan verimliliği ve ofis alanlarının verimli kullanımı birlikte değerlendirilerek karar veriliyor. Ofislerde çalışanların kullandığı özel alanlar azalırken; kullanıcı dostu, yüksek teknoloji ile desteklenmiş toplantı odaları ve kafeteryalarla, çalışanların bir araya gelerek iletişim ve işbirlikleri geliştirebilecekleri ya da konsantrasyon isteyen işlerde yalnız kalabilecekleri alanların oranında artış olduğu gözlemleniyor” dedi.

Ofis pazarında büyüyecek

POLAT Holding ilk ofis yatırımı için Kağıthane'yi seçti. Polat Ofis projesi için 25 milyon dolar yatırım yapan şirket, ofis pazarında büyüme kararı aldı. Şirket, yeni ofis projeleri hayata geçirmek için çalışmalara devam ediyor.

POLAT Holding şirketlerinden AP Gayrimenkul, son dönemde gelişimi ile dikkat çeken Kağıthane'de yeni bir proje hayata geçiriyor. Şirketin ilk ofis yatırımı Polat Ofis  Mimar Murat Kader tarafından tasarlandı. Polat Ofis, A plus ofis alanları, dükkânları, özel otoparkı ve Sadabat Parkı manzarasıyla dikkat çekiyor.   

25 MİLYON DOLAR 

Kağıthane'de 25 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Polat Ofis, 4 dükkân ve 20 ofis olmak üzere 24 bağımsız bölümden oluşuyor. Kâğıtha-ne'nin en gözde yerinde, ana cadde üzerinde yer alan A Plus Kağıthane Polat Ofis, Sadabat Parkı manzarasına karşı yatay olarak cepheyi ve manzarayı ofis katlarına taşıyor. 

YENİ NESİL OFİS

Projenin mimarisi ve lokasyonu ile yeni nesil ofis projesi olarak tasarlandığını belirten AP Gayrimenkul Başkan Vekili Kerim Polat,  “Kağıthane Polat Ofis, yılların deneyimden güç alan genç ve dinamik bir ekibin, yeni neslin yeni ofis anlayışı ile hayata geçirti. Teknolojik ve yenilikçi bakış açımızı yansıttığımız bu yeni proje ile iş dünyasının geleceğine açılan bir kapıyı aralıyoruz. Diğer yandan, iş ortamındaki fiziksel çalışma koşullarının iş verimi ve çalışan motivasyonunu artırdığı tartışılmaz bir gerçek. Bizler de yeni neslin temsilcileri olarak yeni nesil çalışanlarının beklentilerine cevap verecek bir ofis mimarisi yaklaşımıyla bu projeyi hayata geçirdik” diye konuştu. 

AP Gayrimenkul'ün Polat Ofis markası ile iş dünyasının ihtiyaç duyduğu çalışma ortamını birçok iş merkezi aksında sektöre kazandırmayı amaçladığının altını çizen Polat şunları söyledi:  “Kağıthane Polat Ofis, ilk ofis projemiz olmasının yanı sıra benim de ilk projem. Amacımız, Türkiye'ye bir ofis markası kazandırmak. Kağıthane Polat Ofis, ‘Polat Ofis' markamızın ilk projesi. Bunu Türkiye'nin özel sektördeki en büyük kentsel dönüşüm projesi olan PiyalePaşa takip edecek. Yatırımlarımız elbette bunlarla sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki dönemde farklı lokasyonlarda iş dünyasına yeni ‘Polat Ofis'ler kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

ŞEFFAF CEPHE

AP Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Turgut Kabaca ise ofislerin metrekare fiyatının 4 bin 750 dolar, dükkanların metrekare satış fiyatının ise 6 bin 750 dolar olduğunu söyledi. Projenin en önemli mimari özelliklerinden birisinin şeffaf cephe yapısı olduğunu belirten Kabaca, “Bu özellik, çalışma ortamının dışarıyla ilişkisini güçlendiriyor” dedi.

Ulaşımı kolay

POLAT Ofis, Kağıthane'nin hem karayolu hem de deniz yolu ulaşımı açısından avantajları bulunuyor.  Üsküdar – Eyüp güzergahındaki Haliç Vapur Hattı da ulaşımdaahatlık sağlıyor. Kâğıthane Polat Ofis, Kâğıthane Tünel'e ve TEM bağlantısına 1,5 kilometre, E5 bağlantısına 2 kilometre, Mecidiyeköy'e 7 kilometre, Levent'e 9 kilometre, Boğaziçi Köprüsü'ne ise 11 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Proje ayrıca 2017 yılında açılacak olan Kağıthane metrosu ile de daha fazla ulaşım kolaylığı sunacak. Çevreci yaklaşımı ile de dikkat çeken Kağıthane Polat Ofis'in, önemli yeşil bina sertifikalarından biri olarak kabul edilen Leed Sertifikası'na başvurusu bulunuyor.

Hürriyet

istanbul ofis pazarı ofis projeleri iş dünyası JLL Türkiye avi alkaş