mıpım

'İstanbul maketi ile MIPIM'de şov yaptık'

Sektörden Haberler Emine Pile 17.03.2016
İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ve İDTM Genel Müdürü Rüştü Argıt MIPIM 2016’da Emlaktasondakika’ya konuştu.
MIPIM'de Emlaktasondakika.com ekibine önemli açıklamalar yapan İstanbul Ticaret Merkezi (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü Rüştü Argıt, yeni projeler hakkında bilgiler verdi. 

İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın“MIPIM, dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından birisi. Diğer fuarlardan farkı, ziyaretçilerin niteliğinin yüksek olması ve çok kısıtlı sayıda olması. Bütün firmalar sektörle alakalı olarak katılımcı olabiliyor ya da karşılıklı iş görüşmeleri yapılabiliyor. Biz de İTO olarak bu fuarın önemini fark ettik. Üyelerimizin de talepleri doğrultusunda bu fuara ilgi gösterdik. 3 yıl önce ilk fuarda inceleme maksatlı bir stant kiraladık. İkinci fuarda İstanbul markamızı ön plana çıkarmamız gerektiğini fark ettik. Geçen yıl 300 metrekarelik bir çadır yeri kiraladık. Çok büyük ses getirdi. 96 metrekarelik İstanbul maketi ile büyük bir şov yaptık. Daha sonra bu alan yeterli olmayınca Londra ve Paris'in arasındaki bu alanı kiraladık. 750 metrekare büyüklüğünde bir çadır. Hem maketimizi sergileme fırsatını yakaladık hem İstanbul Finans Merkezi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, üçüncü havalimanı gibi birkaç mega projemizi çadırda paylaştık. Aynı zamanda İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, İstanbul Teknopark A.Ş. gibi yatırım projelerini paylaşma fırsatı bulduk” dedi. 

Ayrıca dev makete yabancıların da büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Türkiye'de yaşanan terör olaylarına rağmen MIPIM'de yer almamızın yabancı meslektaşlar tarafından büyük takdir gördüğünü özellikle ifade etti. 
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü Rüştü Argıt ise DTM ile ilgili bilgiler verdi. 

Argıt, “Havaalanına yakın olmamız ve Türkiye'nin en büyük fuar alanına sahip olmamız büyük bir avantaj. Ama artan talepler doğrultusunda biz burada yeni bir yatırımı öngörmek istedik. Toplam 700 metrekarelik bir inşaat projesi geliştirdik. İnşallah en kısa sürede bunun temel atmasını yapacağız. Projenin içinde 95-100 metrekare de bir ticari alan olacak. 8 bin araçlık bir otopark alanımız olacak. çevresine yapılacak bağlantı yolları ile burası büyük bir önem arz edecek. 2017'nin Mayıs-Haziran aylarında temel atabilirsek 2 yılda ilk etabı bitirip daha sonra da ikinci etaba başlayıp 4 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Projenin yatırım bedelinin ise yaklaşık 500 milyon dolar olduğunu belirtti. 

Emine Pile/Emlaktasondakika.com

 

mıpım Gökhan Murat Kalsın Rüştü Argıt İTO İDTM