Konut sektörü

İstanbul, konut yatırımcılarının gözdesi!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 24.03.2015
Reidin.com Türkiye Konut Fiyat Endeksleri 2015 Şubat ayı sonuçları açıklandı.
ESD - Türkiye'nin lokomotif sektörü inşaat sektörü, hareketlenmeye başladığı 2014 yılının Eylül ayından itibaren ekonomiye can vermeye devam ediyor.

Türkiye'de Şubat ayında 95 bin 21 konutun satışı gerçekleştirildi. Geçen senenin aynı ayındaki oranına göre yüzde 15 artış gözlendi.

Tüketicilerin konut alırken en çok dikkat ettikleri konuların başında amortisman süreleri gelir. Bir evin amortisman süresi, o evin ne kadar kâr getireceğini gösterir. Alınan gayrimenkulün kısa sürede fazla kâr getirmesi istenilen bir durumdur.

2. el konutlarda en hızlı amortismanı İstanbul sağlıyor

Reidin.com'un hazırlamış olduğu Türkiye Konut Fiyat Endeksleri 2015 Şubat ayı raporuna göre Şubat ayı itibariyle ikinci el konutlardaki amortisman sürelerine (Geri Dönüş Süresi) bakıldığında Türkiye genelinde bir apartman dairesinin fiyatı 17.9 yıllık (215 ay) kiraya eşit iken, İstanbul'da bu süre 17.7 yıl (212 ay) olarak ölçülüyor. Diğer taraftan, bir apartman dairesinin fiyatı İzmir'de 18.7 yılda (225 ay); Ankara'da ise  18.7 yılda (225 ay) geri dönüyor.

İstanbul yine ipi göğüsledi

Yine Şubat ayı itibariyle ikinci el konutlardaki yıllık brüt kira getirileri ele alındığında, Türkiye geneli ortalamasının %5.74, Ankara ortalamasının %5.47, İstanbul ortalamasının %5.80, İzmir ortalamasının ise %5.48 olduğu görülüyor. Böylelikle İstanbul ikinci el konutlarında da ipi göğüslemiş oluyor.

Ayşe Özlem Kuruca/Emlaktasondakika.com

İstanbul ikinci el konut satışı Reidin.com verileri ikinci el konut amortismanı konut amortisman süreleri