Hüseyin Oflaz

İstanbul dev projelerle yeniden kurgulanıyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 30.08.2015
Türkiye’de birçok yerleşim merkezinin imar ve şehir planlarını hazırlayan İmpo İmar, düzenli ve gelecek kurgusu sağlıklı kentler planlıyor.
Şehir plancısı olan İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, 20 yıl sonrasının planlarını ve revizyonları ile dünya ölçeğinde kentler tasarladıklarını söyledi. İzmir Aliağa'nın çeşitli bölgelerini, Seferihisar  - Kuşadası arasını, Menderes'i, Ovacık'ı, Karabük'ü, İlkvez'i ve Bitlis Güroymak gibi birçok yerin imar palanlarını hazırladıklarını dile getiren Oflaz, “Aynı zamanda bir kentte nerelerin yaşam, iş ve sosyal alanlar olması gerektiğine karar veriyoruz. Kaynakları israf etmeyen, insanların kaliteli hayatlar sürebilecekleri, doğal çevreyle uyumlu,  sürdürülebilir, ekonomik, planlı ve gelişime açık olması gibi kurallardan hareket ediyoruz” dedi.

Dev projeler iyi planlanır

Bunlarla birlikte İstanbul'un çehresini değiştiren dev projelerin ihtiyaç olması veya yer seçimleri konusunda fikirlerini de açıklayan Oflaz şöyle devam etti;

“Üçüncü havalimanı bir ihtiyaçtı ve mutlaka yapılması gerekiyordu. Mevcut olan Atatürk Havalimanı yetmiyordu. Mutlaka altyapısı ve fizibilitesi çalışılmıştır ama yeri konusunda çekincelerim var. Üçüncü köprü de eğer yapılacaksa en iyi yere yapıldı. Ama ne kadar yapılması gerektiğini tartışmak gerekirdi. Ulaşım plancısı değilim ama mutlaka alternatifleri olmalıydı.”

Riskli alanlar yeni şehirlere transfer edilsin

Projelerin en verimli şekilde kurgulandığından emin olduğunu ifade eden Oflaz, “Doğal olarak kent; havalimanı ve yollarıyla yeniden şekilleniyor ve yeni yaşam alanlarına ihtiyaç duyuluyor. Ama planlama sırasında riskli alanların transfer edilmesi konusu göz ardı edilmemeli. Yeni kuracağınız kenti transfer merkezi olarak düşünürseniz yaşanır hale gelir. Aksi halde yine dışarıdan göçle yeni bir şehir kurulacaksa yeni yapılanlar hiç bir şeye yetmez ve 20 yıl öncesine geri dönülmüş olur” diyerek gelecek öngörüsünde bulundu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

İstanbul dev projeler İmpo İmar Hüseyin Oflaz