Isı yatımı yapılan binaların görünümü

Isı yalıtımıyla 10 milyar dolar tasarruf!

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 04.12.2014
Yalıtımla 10 milyar doların üzerinde tasarrufun mümkün olacağını belirten Emrullah Eruslu, bunun sadece 3 milyon konut için geçerli olduğunu kaydetti
Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, 10. Kalkınma Planı'ndaki hedeflere ulaşılması için 2018'e kadar 3 milyon konutun ısı yalıtımı yatırımı yapması gerektiğini söyledi. Eruslu, yalıtımla sağlanacak yıllık tasarruf miktarının 10 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Gazetecilerle bir araya gelen Eruslu, 10. Kalkınma Planı'ndaki hedeflere ulaşılması halinde bunun Türkiye için bir ‘milat' olacağını ifade ederek, bu rakamları yakalayabilmek için 2018'e kadar 3 milyon konutun ısı yalıtımı yatırımı yapması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin enerjisinin yüzde 73'ünü ithal ettiğini hatırlatan Erusul, bunun da yıllık yaklaşık 60 milyar dolara ulaştığını anlattı. Enerji tüketiminin yüzde 44'ünün konutlarda gerçekleştiğini aktaran Eruslu, bunun da yüzde 85'inin ısıtma-soğutmada kullanıldığını hatırlattı. Bunun çok büyük bir kısmının tasarruf edilebilir olduğunu kaydeden Uslu, 19 milyon konutun yüzde 85'inin halen yalıtımsız olduğunu belirtti.

Eruslu, yalıtım bilincinin oluşması kadar, iyi bir yalıtıma yönelik yatırımın da farkında olunması gerektiğini kaydederek, Türkiye'nin 10 cm kalınlığında malzemelerle yalıtım yapması gerektiğini anlattı.Bu kalınlıktaki yalıtım malzemesi ile 5 cm yalıtım malzemesi arasındaki maliyet farkının yüzde 20 olmasına karşılık, yalıtım miktarının yüzde 100 arttığını kaydeden Eruslu, mevcut veriler ışığında yalıtımla sağlanacak yıllık tasarruf miktarının 10 milyar dolara çıktığını belirtti. Eruslu, kamu kuruluşlarının yalıtım konusundaki hassasiyetlerini önemsediklerini ve yalıtım yatırımlarının önemini vurgulamak amacıyla kampanya başlattıklarını vurguladı. Eruslu, Ankara için yaptıkları örnek bir çalışmada iki katlı bir konutta 6 cm kalınlığında bir yalıtım kullanıldığında, yıllık 5 bin 743 metreküp doğalgaz tüketiminin, 1640 metreküpe düştüğünü belirlediklerini sözlerine ekledi.

Dünya

Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu ısı yalıtımı