İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

İş güvenliği uzmanları inşaatı durdurabilecek!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 31.01.2015
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki son değişiklikle birlikte iş güvenliği uzmanlarına işi durdurma yetkisi veriliyor.
İş kazalarının özellikle 2014'te fazlaca yaşanmasıyla iş güvenliği Türkiye'de hep çok konuşulanlar arasında yerini buldu. Soma maden faciasının yaşanması ve Torun Center asansör kazaları Türkiye'deki iş güvenliğini sorgulattı.

Denetimlerin arttırması gerektiği konuşulurken, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına da bu noktada çok iş düşeceği belli oldu. 

İş güvenliği uzmanları ne derse o!

Bu noktada 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yeni bir düzenleme yapıldı ve iş güvenliği uzmanlarına işi durdurma yetkisi verilmesi kararlaştırıldı. İş güvenliği uzmanları işyerlerinde tehlike arz eden bir durum ile karşılaştıklarında işverene bildirerek acil olarak düzeltilmesi isteyecek. İşveren bildiriyi dikkate almazsa, bakanlığa bilgi verilerek iş durdurulabilecek. 

Kontrol mekanizması oluşacak

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, yeni düzenleme ile iş güvenliği uzmanlarının yetkisinin arttığını ve bunun işyerlerinin daha sık denetlenmesi anlamına geldiğini vurguladı. “İş güvenliği uzmanlarına verilen bu yetki ile şirketlerin kendi içinde bir kontrol mekanizması oluşturulmuş olacak” dedi. 

Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak

Ayrıca eğer teklikeli durum tespit ederek bakanlığa bildiren iş güvenliği uzmanı bu sebeple kovulursa, işveren 1 yıllık tazminat ödemeye mahkum olacak. 

Tehlikeli durum bildirilmezse ceza verilecek

Bu durum iş güvenliği uzmanlarını da daha özenli çalışmaya yöneltiyor. Tehlikeli bir durum olmasına rağmen çalışmayı durdurmayan, bakanlığa bildirimde bulunmayan iş güvenliği uzmanı hakkında cezai işlem uygulanacak.

Emlaktasondakika.com

iş güvenliği uzmanları İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu