ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan,

İran'dan sonra Şili de müteahhitlerin radarına girdi

Sektörden Haberler Emine Pile 04.02.2016
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, resmi ziyaretler gerçekleştirmek üzere gittiği Şili'de araştırılması gereken bir pazar olarak dikkat çekti.
Suudi Arabistan ve İran'dan sona Şili de Türk müteahhitlerin radarına girdi. Şili Ekonomi Bakanı Luis Felipe Cespedes'in Türkiye'nin inşaat sektöründe gelişmiş bir ülke olduğunu ve Türk firmalarının Şili de yatırım yapabileceğini ifade etmesi Suudi Arabistan ve İran'dan sonra Şili de inşaat sektörü için bir pazar olabilir mi sorusunu akla getirdi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, dünya genelinde yatırımların yavaşladığı ve yeni pazarların şart olduğu böyle bir dönemde bu fırsatın iyi değerlendirilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Baygan “Tüm dünyada yeni pazar fırsatları değerlendiriliyor, yatırımların yavaşladığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde bu fırsatı iyi değerlendireceğimize eminim. Ancak önce Şili ve Latin Amerika pazarı çok iyi araştırılmalı. O ülkenin hukuk sistemi  ve iş yapma şartları dikkatle incelenmeli. Biz bölgeye gitmezsek pazar Çinliler'e kalır. Ancak Şili oldukça uzak bir ülke. Güvendiğim en önemli nokta Türk iş insanının gerçekten mukayese edilmez  girişimcilik ruhudur. Örneklerini bugüne kadar çok gördük. Fırsat verildiğinde, her türlü zorluğa meydan okuyacak bir karakterden bahsediyoruz” diye konuştu.

“Fabrika bile kurarız”

Libya örneğinden yola çıkan Mutafa Baygan, 80'li yıllarda bölgede Türk müteahhitlerin tarih yazdığını hatırlattı. Baygan “Libya, ilk gittiğimiz ülkelerden biri. O gün orası da uzaktı bizim için ancak Türk müteahhitleri her türlü zorluğu göze aldı ve şehirleri sıfırdan inşa etti. Benzer işleri Türk inşaat sektörü çok iyi yapar. Önemli olan organizasyonu yapmak.  Ardından Türk inşaat sektörü malzeme üreticileri de her türlü imkanı zorlayarak ihracat şansı arayacaklardır. Gerekirse Şili de fabrika bile kurulur, yeter ki potansiyel görülsün ve devamlı bir iş akışı imkanı doğsun” dedi.

Şili inşaat sektörü Türk müteahhitler Şili Ekonomi Bakanı Luis Felipe Cespedes ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan