Nurol İnşaat Bağdat

Irak'ta kaçırılan işçiler için ‘sessiz diplomasi’

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 14.09.2015
Ankara, Şii milislerin Irak’ın başkenti Bağdat’ta Nurol İnşaat’ın şantiyesinden kaçırdıkları 18 Türk işçiyi kurtarmak için girişimlerini sürdürüyor.
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun, önceki akşam Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi ile görüşmesinde bölgesel konular ve IŞİD'le mücadelenin yanı sıra Türk işçilerin durumunun da görüşüldüğü öğrenildi. İşçilerin kurtarılması için “sessiz diplomasi” tercih edildiğinden, görüşmeyle ilgili fazla ayrıntı paylaşılmaktan kaçınıldı.

Irak'ta Şii dini lider Büyük Ayetullah Seyyid Ali el Sistani ile Sadr hareketinin lideri Mukteda Sadr'ın işçilerin serbest bırakılması için yaptıkları çağrının perde arkasında da Ankara'nın iki liderle doğrudan görüşmeden dolaylı yollardan ilettiği mesajların etkili olduğu öne sürüldü.

Kulislerde Ankara'nın, işçileri kaçıran Şii milislerin yayınladığı videoda yer alan, “Suriye'de Fetih Ordusu'nun Fua ve Kafrayya'daki kuşatmaları kaldırması” talebini de mercek altına aldığı konuşuluyor. Edinilen bilgiye göre, bu talebin perde arkasında, Suriye'de Fetih Ordusu içinde yer alan Ahraruş Şam İslami Hareketi'nin, söz konusu bölgelerde tamamen Şiilerden oluşan 4 köyü kuşatmış olması bulunuyor. İşçiler 1 Eylül gecesi kaçırılmıştı.

Nurol İnşaat Bağdat