Arap-Türk Gayrimenkul Zirvesi

“İnsana yatırım yaptığımız için gelişiyoruz”

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 25.04.2015
Arap-Türk Gayrimenkul Zirvesi’nde konuşan Riyad Ticaret Odası Başkanı Dr. Abdulrahman Al-Zamil, ülke ekonomisi hakkında bilgi verdi.
ESD - Bu yıl 9.'sunun düzenlendiği yerli ve yabancı yatırımcıların bir araya geldiği Arap-Türk Gayrimenkul Zirvesi, emlak ve gayrimenkul deyince akla ilk gelen, sektörle ilgili tüm olup biteni kamuoyuyla paylaşan ve Zirve'nin medya sponsorluğunu üstlenen haber sitesi Emlaktasondakika.com'da canlı olarak yayınlanıyor.

Riyad Ticaret Odası Başkanı Dr. Abdulrahman Al-Zamil konuşmasında, Suudi Arabistan'ın da Türkiye gibi gece gündüz, toplumu ve ekonomiyi yükseltmek için çalıştığını ifade ederken şu sözlere yer verdi:

"Planladığımız projeleri hayata geçirerek bölgenin en güçlü ekonomisi, en büyük petrol üreticisi ve ihracatçısı olmayı başardık. Başarımız geçen yıl 70 milyar dolara ulaştı” dedi.

Tüm bu başarılar nasıl oldu?

“Sektörümüzün yerli üretiminin Suudi pazarındaki payı 100 milyar dolardan fazlaydı. Bu satışların yüzde 35'i yerel pazarımızdan olup, bu pazardan yüzbinlerce iş imkanı sağlandığını belirten Başkan Al-Zamil, tüm bu başarılarının sebeplerini şöyle açıkladı:

“Bu başarılar, petrol ülkesi ve paramız olduğundan kaynaklanmıyor. Bazı petrol üreten ülkeler var ki; Cezayir, Libya, İran ve körfez ülkeleri gibi. Fakat bu ülkeler bizim yakaladığımız başarıyı elde edemediler. Başarımızın arkasında yatan sır; petrolden elde ettiğimiz gelirleri üniversiteler, hava ve demiryolları, limanlara harcamış olmamız.” diye konuştu.
 
Yani 30 yılı aşkın süredir, hayata geçirdiği sosyal harcamalardan dolayı geliştiklerini ifade eden Başkan, petrolden elde edilen tüm gelirlerin, insanları, altyapıyı yani yerel ekonomiyi geliştirmek için kullanıklarının altını çizdi.

Emlaktasondakika.com

Arap-Türk Gayrimenkul Zirvesi Abdulrahman Al-Zamil