konut inşaat sektörü

İnşaatta 15 milyarlık zarar iddiasında fatura dolara kesildi!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 14.02.2015
Döviz kurunun artması, inşaat sektöründe nasıl bir etki oluşturur sorusunu gündeme getirdi.
ESD - Son dönemde 2.50 seviyelerine gelen dolar kuruyla ilgili olarak tartışmalar devam ediyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam etmesi durumunda daha da yükseleceği düşünülen doların, inşaat sektörüne nasıl bir yansıması olacak merak konusu.

Son 2.5 yıllık süreçte doların 1,80 seviyelerinden 2.50'ye çıkması iddialara göre inşaat sektörünü 15 milyar liralık zarara uğrattı. Ortalama konut maliyetinin 60 bin lira olarak belirtildiği bu hesabın doğruluğu tartışma konusu. Doların yükselişini önlemek için getirilecek yeni önlemlerin sektör üzerindeki etkileri bir soru işareti olarak gözüküyor.

İnşaatçıların geçmiş dönemlere göre kar oranlarının azaldığını sürekli gündeme getirmeleri, önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının yükseleceğini işareti işaret olabilir. Sektör temsilcilerine göre bunun için en erken takvim  ise Haziran sonrası.

Mert Yıldızhan

Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi

Doların son 1 ay içinde yüzde 10 artarak ilk kez 2.5 seviyelerine gelmesi, yatırımcının TL'ye dönmesine ve dolayısıyla gayrimenkule yönelmesine neden oluyor. Doların bu seviyeye gelmesi, birçok yatırımcı açısından zirve olarak görüldü. Doların düşeceğinin düşünen ve yüksek kar oranını korumak isteyenler TL ile gayrimenkule yönelecek. Konutta hareketliliğin devam edeceğini düşünüyorum.

Sektörün önemli isimleri doların artışını nasıl değerlendiriyor?

doların yükselişi doların yükselişi inşaat sektörü