İNŞAATLARDA KULLANILAN GÜVENLİK FİLELERİ

İnşaatlardaki güvenlik fileleri hayat kurtarıyor

Sektörden Haberler Emine Pile 05.10.2016
Hayati tehlikesi en yüksek sektörlerden olan inşaat sektöründe alınacak küçük tedbirlerle hayat kurtarmak mümkün.
İnşaat sektörü, dünyanın hemen her yerinde en çok ölümlü iş kazasının görüldüğü sektörlerden biri olarak ilk sırada yer alıyor. Görülen ölümlerin %42'sinin inşaat sektöründe olduğu düşünüldüğünde bu alanda alınması gereken tedbirler büyük önem arz ediyor. 

Geçtiğimiz hafta Adana'da inşaatın 9. katından düşen kalıp ustasının 7. kata çekilen güvenlik filesi sayesinde hayatta kalması inşaatlardaki iş güvenliği konusunun önemini yeniden akıllara getiriyor.

Yaşanan olayda inşaatın 9. katına çıkarak kalıpları 10. kata taşımaya başlayan 46 yaşındaki Metin Yalçın, ayağı takılınca dengesini kaybedip 9. kattan düştü. 7. kata çekilen güvenlik filesine düşen Yalçın, ölümden döndü.

Son zamanlarda birçok inşaat alanında rastladığımız güvenlik fileleri, bir taraftan iş sağlığı ve güvenliğinin önemini öne çıkarırken bir taraftan da kullanılan tedbir amaçlı malzemelerin ‘kalitesi' konusunu düşündürüyor. Güvenlik fileleri hayat kurtarıyor kurtarmasına ama ‘merdiven altı' diye tabir edilen firmaların ürettiği ürünler kullanılırsa… İşte o zaman sonu 'hüsran' oluyor. 

"KÜÇÜK İHMALLER, İNSAN HAYATINA MAL OLUYOR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın İş Teftiş Kurulu tarafından belirlenen projelerle iş kazalarının ve kayıpların önüne geçilmeye çalışılıyor. İnşaatlarda kullanılan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen bu güvenlik filelerin belli standartları bulunuyor. 

Temelde 4 tip olan güvenlik ağları

S tipi Güvenlik Ağı : Kenar ipleri ile montajı yapılan güvenlik ağı, 

T tipi Güvenlik Ağı: Yatay çalışmalarda konsollara bağlanabilen güvenlik ağı,

U tipi Güvenlik Ağı: Düşey çalışma alanlarında kullanılan sağlam bir destek yapısına bağlanan güvenlik ağı,

V tipi Güvenlik Ağı: Sehpa, iskele tipi desteğe bağlanan güvenlik ağı şeklinde kullanıldığı yere ve amaca göre değişiklik gösteriyor. 

MERDİVEN ALTI ÜRÜNLERE DİKKAT!

Tandoğan Örme'den aldığımız bilgilere göre Yönetmelik'te güvenlik ağları/filesi kullanımı için belirlenen ip kalınlıkları bulunuyor. Ham maddesinin polyemit olması gerektiğini belirten yetkili, bu maddeden kullanılan filelerin suya, güneşe, ağırlığa dayanıklı olduğunu ifade etti. İp kalınlığının 6mm, göz aralıklarının ise 10'a 10 yapıldığının bilgisini veren Tandoğan Örme, güvenlik filelerinin orijinal malzemelerden yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bazı inşaatlarda görüntü amaçlı ürünler kullanıldığını ve çok ucuza mal edilmeye çalışıldığını aktaran yetkili, “Bu tür ürünlerde sarkma, patlama oluyor. Ne amaçla alındığı unutuluyor. Bazı firmalar sadece ceza almamak için merdiven altı ürünler kullanıyorlar” açıklamasında bulundu. 

Standart bir ağda bulunması gereken özellikler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

  • Ağ gözü genişliği ağ tipinde belirtilen değeri (60 veya 100 mm) aşmamalı,
  • Kenar ipi kenardaki her bir ağ gözünden geçmeli,
  • T tipi ağlarda destek sehpaları arasındaki maksimum açıklık 5 metre olmalı,
  • S tipi ağlarda ağın en kısa uzunluğu 5 metre ve en küçük boyutu 35 metrekare olmalı,
  • S tipi ağlarda bindirme yapılmışsa asgari bindirme uzunluğu 2 metre olmalı,
  • T tipi ağlarda bindirme yapılmışsa asgari bindirme uzunluğu 0,75 metre olmalı,
  • Ağın asılmasında her bir askı arasındaki mesafe maksimum 2,5 m olmalı.
Bazı güvenlik filesi imalatı yapan firmaların ürünlerde katkı maddesi eklediğini, polyester gibi malzemeler kullandığını belirterek “Ceza yememek için herhangi bir kalitedeki, ucuz, maliyeti düşük iplikler kullanılıyor. Bu ürünlerin küçük şeylerde patlamaması gerekiyor. Ucuz olduğu için patlıyor” dedi. 

Güvenlik filelerinin çalışma alanının iki kat altında olması gerektiğini söyleyen yetkili, fiyatlarla ilgili de bilgiler vererek “Ortalama 100 metrekarelik alan için bütün ekipmanların maliyeti yaklaşık 14-18 bin lirayı buluyor. Bu önlemler ihmale gelmiyor. Küçük ihmaller insan hayatına mal olabiliyor” şeklinde değerlendirmede bulundu. 

Emine Pile/Emlaktasondakika.com

güvenlik fileleri güvenlik fileleri fiyatları güvenlik ağları inşaat kazaları inşaatlarda iş güvenliği