inşaat sektörü kredi borcu

İnşaat sektörünün kredi borcu artıyor!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 14.11.2015
BDDK raporuna göre inşaat sektörünün kredi borcu 109.6 milyar lira oldu
İnşaat ve gayrimenkul sektörünün hızlı büyümesi, borçlanmayı da beraberinde getirdi. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu'nun Eylül ayı raporuna göre toplam kredi borçları listesinin ikinci sırasında inşaat sektörü yer almakta.

Toplam krediler içerisinde sektörlerin payı incelendiğinde ilk sırada toptan ticaret ve komisyonculuk sektörü yer alıyor. Yüzde 8,30 paya sahip olan alanın hemen ardından ikinci sırada yüzde 7,40 oranla inşaat sektörü bulunuyor. Eylül 2015 itibariyle toplam kredi borcu 1.4 katrilyonu aşarken inşaatın toplam borcu 109 milyar 668 milyon lira oldu.

inşaat sektörü kredi oranı tablosu

Kredi borcu sıralamasında inşaat sektörü ikinci sırada yer almakta...

Eylül 2015 döneminde tüketici kredileri rakamları, geçtiğimiz çeyreğe göre arttı ve 380 milyar lira oldu. Bu tabloda konut kredileri 141 milyar liralık büyüklüğe ulaştı. Buna göre kullanılan bireysel kredilerin dağılımında konut kredisi yüzde 37'lik paya ulaştı.

konut kredisi kullanım oranı

Konut kredisi kullanımı yükseliyor...

Takibe dönüşen krediler tablosu incelendiğinde ise ilk sırada inşaat sektörü bulunmakta. Yüzde 3,69 oranıyla en üstte yer alan inşaatı yüzde 3,26'lık oranla toptan ticaret ve komisyonculuk sektörü izledi. Tüm sektörler baz alındığında Haziran 2015'te yüzde 2,89 olan takip oranı Eylül 2015'te arttı ve yüzde 2,94'e yükseldi. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=kredi+takip+oranlar%c4%b1'>kredi takip oranları</a> 2015

İnşaat sektörü kredileri, takip sıralamasında başı çekti...

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

inşaat kredi raporu konut kredisi takip oranı kredi takip oranları