Adım İstanbul / İntaya - EYG Yapı - İntes Yapı

İntaya - EYG Yapı - İntes Yapı firmasının Adım İstanbul projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Celal Koloğlu

İnşaat sektöründe ehil olmayan artık çalışamayacak!

Sektörden Haberler Emine Pile 20.01.2015
İNTES Başkanı Celal Koloğlu, iş kazaları konusunda yaşanan aksaklıklara değinerek her önüne gelenin müteahhit olduğunu belirtti.
İnşaat sektöründe çalışanların sağlık ve güvenliğinin son dönemde yaşanan kazalarla daha dikkat çekici hale geldiğine vurgu yapan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, ihmal konusunun kazaların en önemli sebeplerinden biri olduğuna değindi. Meclis'te bulunan kanun teklifine göre tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik belgesinin bu yıl zorunlu hale getirileceğine dikkat çeken Koloğlu, “Artık ehil olmayanlar sektörde çalışamayacaklar” dedi. Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği konusunda kurumsallaşma açısından doğru bir yolda olduğunu kaydeden Celal Koloğlu, yasaları uygulayan insanların iyi niyetli olmasının yasa yapmaktan daha önemli olduğuna değindi.

Kazalarda sorumluların iyi tespit edilmesi gerektiğine vurgu yapan Koloğlu, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ödüllendirmenin sistemin bir parçası haline getirilmesi gerektiği önerisinde bulundu. “Her önüne gelenin müteahhit olabildiği bir sistemde çalışıyoruz. Müteahhitlik karnesini geçmişte eleştirirdik, bugün onu arar hale geldik” diyen Koloğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bir karayolu işinden 35-40 kişi iş deneyim belgesi almaktadır. Kaydı da kontrolü de yoktur. Daha sonra bu insanlar iş yapmak için değil, iş almak için en ucuz teklifi veriyorlar. Verilen bu tekliflerle iş sağlığı ve güvenliği maliyetlerine nasıl katlanacaklar bilemiyoruz. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayanlar, insan hayatına değer vermezler.”

Dünya

Celal Koloğlu İNTES iş kazaları müteahhitlik sektörü