inşaat sektöründe istihdam

İnşaat sektöründe çalışılan saat azaldı, maaş arttı!

Sektörden Haberler Emine Pile 29.05.2015
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun ‘İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri‘ne göre, 2015’in ilk çeyreğinde sektöre ilişkin bilgiler açıklandı.
TÜİK'in ‘İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri'ne göre inşaat sektöründe istihdam ve çalışılan saat azaldı, brüt ücret-maaş ise arttı.

Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,6 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,5 oranında azaldı.

Çalışılan saat azaldı!

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14,4 oranında azaldı.

Brüt ücret-maaş 0,1 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 oranında azaldı.

İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri inşaat sektöründe istihdam