İngiltere'deki konutlar

İngiltere'de konut fiyatları yüzde 5,2 arttı

Sektörden Haberler Emine Pile 18.09.2015
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre İngiltere'de konut fiyatları temmuz sonunda yıllık yüzde 5,2 arttı.
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamada, ülkede konut fiyatlarının temmuz sonunda yıllık yüzde 5,2 yükseldiği belirtildi. Bu yılın haziran sonuna kadar olan bir yıllık dönemde konut fiyatlarının artış hızı yüzde 5,7 seviyesindeydi. Yıllık bazda konut fiyatlarının artış hızındaki yavaşlamanın temel gerekçesi olarak İskoçya ve kuzey doğu İngiltere'de konut fiyatlarındaki düşüşler gösterildi.

KUZEY İRLANDA'DA FİYATLAR YÜZDE 7,4 ARTTI  

Öte yandan temmuz sonu itibarıyla yıllık bazda konut fiyatlarında en yüksek artış yüzde 8,3 ile İngiltere'nin doğusunda kaydedildi. Kuzey İrlanda da yüzde 7,4 ile konut fiyatlarında en yüksek artışın görüldüğü bölgelerden biri olarak öne çıktı. Kuzey İrlanda'da konut fiyatlarındaki artışın diğer bölgelerden yüksek olması, fiyatların daha önce büyük oranda azalmasına bağlandı. Hali hazırda Kuzey İrlanda'da konut fiyatları 2007 ağustosundaki seviyesinden yaklaşık yüzde 42,3 daha düşük seyrediyor.

KONUT FİYATLARI ORTALAMA 282 BİN STERLİN 

İngiltere'nin güneydoğusunda ise konut fiyatları temmuz sonunda yıllık bazda yüzde 6,7 artış kaydetti. Aynı dönemde başkent Londra'da ise konut fiyatları yüzde 5,5 yükseldi. ONS açıklamasında, İngiltere'de bu dönemde ortalama konut fiyatının 282 bin sterlini bulduğu, Londra'nın ise 525 bin sterlinle en yüksek ortalama konut fiyatının ölçüldüğü bölge olmaya devam ettiği de vurgulandı.

İngiltere konut fiyatları Dünyada konut satışları