ingiltere

İngiltere’de emlak yatırımı yapan kazanıyor

Sektörden Haberler 16.07.2018 09:39

Allytta Emlak Danışmanlık’ın CEO’su Neşe Jenkins, İngiltere’de emlak yatırımı için en ideal dönem olduğunu söylüyor.

Dünya globalleşti. İnsanların seyahat imkanları arttı. Birçok ülkeye seyahat ediliyor, farklı yaşam tarzları beğeniliyor hatta emeklilik hayalleri bile kuruluyor. Geçmişte ülke içinde yazlıklara gidilirdi, şimdilerde yurtdışı da pek çok kişinin gündemine girmiş durumda. Bunlara ek olarak yurtdışında çocuklarını okutmak isteyen aileler de yatırımlarını bu ülkelerde planlamaya başladılar. İngiltere, bu anlamda dünyanın en gözde kıtası.

20 yıldır İngiltere/Londra'da emlak danışmanlık hizmeti veren Allytta Emlak Danışmanlık'ın CEO'su Neşe Jenkins, Temmuz-Ağustos aylarının İngiltere'de emlak yatırımı için en ideal dönem olduğunu söylüyor.

Konut fiyatları düştü, satışlar arttı

İngiliz Resmi İstatistik Ofisi'nin Mayıs 2018 verilerine göre Londra'da konut fiyatları geçen yıla göre % 0.7 oranında düşüş gösterdi. Jenkins, bu oranın 2009'dan bu yana gerçekleşen en büyük düşüş olduğunu belirtiyor. “Haziran 2016'daki Avrupa Birliği'nden ayrılma referandumu sonrasında konut fiyatlar düşmeye başladı. Buna karşın yatırım yapmak isteyenlerin pazarlık payı ise % 10'lara kadar çıkabiliyor” diyen Neşe Jenkins, kira getirilerinin de önümüzdeki 5 yıl içinde % 10'lara çıkabileceğini öngörüyor.

Londra, küçük yatırımcının da cazibe merkezi

Son 3 yıldır Türkiye'deki yatırımcıların İngiltere'de emlak yatırımı konusundaki ilgileri artarak devam ediyor. Geçmişte belli sermayelere sahip ailelerin tercihi özellikle Londra lokasyonlu yüksek fiyatlı malikaneler, lüks apartman daireleri idi. Şimdilerde ise daha düşük bütçeli, mütevazı daire satışları ağırlık kazanmış durumda. Çünkü küçük yatırımcıların da yaşamak, tatil yapmak, çocuklarının eğitimleri süresince kullanmak ya da gelmedikleri zaman kiraya verebilecekleri dairelere sahip olma istekleri arttı

Londra, Türkiye ve yabancı yatırımcılarının öncelikli tercihi. Ancak İngiltere'deki özellikle Birmingham, Bristol, Nottingham, Manchester gibi üniversite kentleri de ilgi görmeye başladı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de fiyatların Londra'ya göre düşük olması ve dar bütçeli yatırımcılara da olanaklar sunuyor olması.

Londra'da ev sahibi olmak isteyenlere öneriler

Allytta Emlak Danışmanlık'ın CEO'su Neşe Jenkins, Londra'da ev sahibi olmak isteyenlerin özellikle bu noktalara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor:

·      Öncelikle beklentilerinizi çok iyi belirleyin, ne amaçla yatırım yaptığınızı gözden geçirin.

·      Kısa vadede geri dönüşü değil, artış ya da düşüş yönündeki fiyat eğilimlerine karşı en az 5 senelik bir yatırım planlayın.

·      Bütçenizi sadece satın alma olarak düşünmeyin, ödeyeceğiniz vergileri, ek vergileri, avukatlık ücretlerini, gerekirse finansal danışman ücretlerini, belediye ve tapuya ödenecek masrafları da hesaba katın.

·      Bölge seçimini çok iyi yapın.

·      Mutlaka profesyonel emlak yatırım ve yönetim şirketiyle çalışın.

·      Gayrimenkul alımından önce mutlaka planlanan tadilat ve ekstra ödemeler konusunda bilgi sahibi olun.