İnanç Kabadayı ve Batışehir

İnanç Kabadayı: İnşaatta sektörel bilgi birikimine ihtiyaç var

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 19.03.2015
Türkiye’nin dünya sıralamasında iki numaraya yerleştiği inşaat sektörü, yabancıya satışın artması için daha fazla veri üretilmesine ihtiyaç duyuyor.
Türkiye'de son 10 yılda büyük bir ilerleme kaydeden inşaat, emlak ve konut sektörü maalesef bu büyüklüğün gerektirdiği veri üretiminden, istatistikten ve diğer destekleyici bilgilerden mahrum kalıyor. Son zamanlarda Reidin, İNDER, KONUTDER, GYODER, YEM, İMSAD ve TÜİK gibi kurumlar ihtiyacı gidermek adına istatistiki bilgiler yayınlasalar da gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında maalesef çok geride kalıyor. 

Veri oluşumu hızlandırılmalı, yabancılar buna bakıyor

Mütekabiliyet Kanunu'nun çıkarılması ve iki buçuk yılı geride bırakmasına rağmen bu konuda halen gidilecek yol olduğunu ileri süren EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, yabancıların alım sırasında bu tür bilgileri istediğini kaydetti. Kendileri piyasanın içinde olduğu için bir şekilde nabzı tutarak öngörüde bulunduğunu belirten Kabadayı, “İstatistik verileri çok az. Bunların artırılması gerekiyor. Biz içinde olduğumuz için sektörün nabzını tutabiliyoruz. Ancak yabancılara bilmediği ülke hakkında bilgi almak için verilere bakıyor. Bunları ne kadar artırırsak ve zenginleştirirsek fotoğrafı daha net görürler. Aylık, yıllık, birinci el satışlar, ikinici el satışlar, kiralamalar… durumun ne olduğunu haktlı olarak bilmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

İnanç Kabadayı: İnşaatta sektörel bilgi birikimine ihtiyaç var