Tahir Tellioğlu

İmkon: "Kur artışı müteahhitleri vurdu"

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 11.05.2015
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu: Dolardaki bir yıl içindeki yüzde 30’a yakın artış, müteahhitlerin maliyet artışından kaynaklı zararlarını artırdı.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, dolardaki bir yıl içindeki yüzde 30'a yakın artışın, müteahhitlerin maliyet artışından kaynaklı zararlarını artırdığını belirterek, "Bu zararlar bir kararnameyle derhal karşılanmalı, sektör, oluşabilecek buhrandan kurtarılmalıdır" dedi. 

Tellioğlu, yazılı açıklamasında, döviz kurunun yükselmesinin, yüzde 70-90 arasında ithal ürün kullanan ve kamuya yüzde 10'lar civarında kar marjıyla iş yapan müteahhitleri batırma noktasına getirdiğini ifade etti.

İş adamları ve yatırımcı müteşebbisler olarak her zaman devlete ve ekonomiye güvendiklerini belirten Tellioğlu, bu gibi olağanüstü durumlarda devletin kendi güvencesi olduğu alanlarda vergi mükelleflerini yalnız bırakmaması ve mağduriyetini karşılaması gerektiğini savundu. 

Tellioğlu, "Kamu İhale Kurumunun vurdumduymazlığı ve hantallığı bu aşamalarda bu tür işlerin kriz ortamına sürüklenmesinin birinci sebebidir" iddiasında bulunarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kamu İhale Kurumu ve yapısı derhal gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Müteahhitlerimizin kamu inşaatı işlerinde kullanılan ithal ürün ve hammadde oranı, yüzde 70-90. Dolarda bir yıl içindeki yüzde 30'a yakın artış müteahhitlerin maliyet artışından kaynaklı zararlarını artırmıştır. Bu zararlar bir kararnameyle derhal karşılanmalı, sektör, oluşabilecek buhrandan kurtarılmalıdır.”

Tahir Tellioğlu