İmar barışının süresinin uzatılması

İmar barışının süresi uzatılacak mı?

Sektörden Haberler 25.10.2018 11:15

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı ile ilgili yaptığı açıklamada 'İmar barışında süreyi uzatmayı değerlendireceğiz' dedi.

Bakan Kurum'dan çok önemli 'imar barışı' açıklaması yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı ile ilgili yaptığı açıklamada 'İmar barışında süreyi uzatmayı değerlendireceğiz' dedi.

İmar barışına başvurular için 31 Ekim olarak açıklanmıştı. İmar barışından şimdiye kadar elde edilen gelir ise 6 milyar olarak açıklanmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışının süresinin uzatılması ile ilgili "31 Ekim'de başvuru süreci bitiyor. Yeniden değerlendireceğiz. Böyle bir talep var, bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor" dedi. 

Mayıs ayında TBMM'de kabul edilerek kısa bir süre sonra yasalaşan imar barışı Türkiye'deki 12-13 milyon tapusuz ve imara uygun olmayan yapıyla ilgili 'yapı kayıt belgesi' verilmesini daha sonra da bu belgenin tapuya dönüştürülmesini öngörüyor. Yetkililer Türkiye'de 26.5 milyon bağımsız birim olduğunu bu
yapılarda imara aykırılıkların oranının yüzde 60 olduğunu belirtiyorlar.

İmar barışı ile ruhsatsız; ruhsat ve eklerine veya imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerine finans sağlanarak dönüşümün daha hızlı ve etkin yapılması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmesini öngörüyordu.