İmar affı yasası

İmar affı yasası için flaş karar!

Sektörden Haberler 18.04.2015 13:01

İmar Affı yasasının süresinin uzatılması talebiyle İstanbul ve İzmir'den 51 mahallenin Ankara'ya yaptığı çıkarma sonuç verdi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında tapu verme vaadiyle yürürlüğe konan 2981 sayılı İmar Affı yasasının süresinin uzatılması talebiyle İstanbul ve İzmir'den 51 mahallenin Ankara'ya yaptığı çıkarma sonuç verdi. 3 yıl uzatılan yasa, 15 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

2012 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı 'Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi' hakkındaki kanunun 23. Maddesi, gecekondulara imar affının yolunu açan '2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatı'nın Mayıs ayı itibariyle yürürlükten kaldırılmasını öngörüyordu. Yıllardır tapularına kavuşamayan mahallelerin bir araya gelerek oluşturduğu Mahalleler Birliği, bu maddenin iptali ya da imar affı yasasının uzatılması teklifi ile 9-10 Mart tarihinde Ankara'ya gitmiş, hazırladıkları kanun teklifini TBMM'de grubu bulunan bütün partilere sunmuştu. Mahallelilerin kanun süresinin uzatılmasına ilişkin talebi kabul edildi.

15 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması" hakkındaki kanunun 38. Madde'sinde "16/5/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 24 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan "üç yıl" ibaresi "altı yıl" olarak değiştirilmiştir" yer aldı. 

İşte riskli alan ilan edilen o mahalleler;

GAZİOSMANPAŞA  Sarıgöl Mahallesi, Karayolları Mahallesi,Pazariçi, Yenidoğan, Bağlarbaşı, Barbaros Hayrettin, Kazım Karabekir, Mevlana, Yenimahalle, Yıldıztabya ve Merkez Mahallesi
SARIYER Derbent, Kazım Karabekir, Hisarüstü, Emirgan, Pınar, Reşitpaşa, Ferahevler, Çamlıtepe, Fatih Sultan Mehmet, Çayırbaşı, Kocataş ve PTT Evleri. 
BEYOĞLU İstiklal, Örnektepe, Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Hacıhüsrev,  Piripaşa ve Piyalepaşa Mah.
EYÜP Karadolap Mah.
BAYRAMPAŞA Vatan Mah.
BEŞİKTAŞ Etiler Rumelihisarı
ESENLER Atışalan Havalanı, Çiftehavuzlar, Oruçreis 1, Oruçreis 2, Tuna mahalleleri
GÜNGÖREN Tozkoparan Mah.
KADIKÖY  Fikirtepe Mah. Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy 
KARTAL Yukarı, Kordonboyu, Yunus Mah.
KÜÇÜKÇEKMECE Fatih, Kanarya Mah.
PENDİK Batı, Dumlupınar Mah.
SULTANGAZİ  Cumhuriyet
TUZLA  İçmeler
ÜSKÜDAR Burhaniye
ZEYTİNBURNU Sümer Mah.
BAĞCILAR Demirkapı Mah. Evren, Göztepe ve Kemalpaşa Mah