İnşaatlarda Güvenlik ve Sağlık

ILO'nun inşaatlarda güvenlik ve sağlık sözleşmesi onaylandı

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 07.02.2015
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün inşaat işlerinde güvenlik ve sağlık sözleşmesi sonunda Türkiye tarafından da onaylandı.
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO), 1988 yılında kabul edilip, 1991 yılında yürürlüğe giren 167 sayılı inşaat işlerinde güvenlik ve sağlık sözleşmesini Türkiye 24 yıl sonra onaylandı. 

ilo

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan uluslararası sözleşme ile 24 yıl soma inşaat sektörü çalışanlarına iş güvenliği ve uluslararası standartlar kazandırılmış olacak. Sözleşmeye göre şantiyelerde iskeleden, yeraltı çalışmasına, elektrik tesisatından, yük asansörüne kadar tüm inşaat unsurlarının ILO kriterlerine göre düzenlenmesi gerekiyor. Türkiye'de toplam işyerlerinin yaklaşık yüzde 11'i inşaat sektöründe bulunuyor. Ancak ölümlü iş kazalarında inşaat sektörü tüm sektörlerden önde gidiyor. Sözleşmeyle getirilen en temel hakların başında şu maddeler geliyor: 

- İşçiler sağlık ve güvenliklerine ilişkin tehlike olduğuna dair geçerli sebepleri olduğunda, tehlikeden uzaklaşma hakkına sahip olacak.

- İnşaat alanlarında alınacak önlemler, o bölgenin yakınından geçen insanları da koruyacak. 

- İnşaatlardaki kaza nedenlerinden olan taşıyıcı unsur ve asansörlere de kriterler getiriliyor. 

- İşverenlerin tünel çalışmalarında su basması, gaz birikmesi gibi durumlara karşı gerekli incelemeyi yapması ve önlemleri alması gerekiyor. 

- Olası bir yangın veya su basması durumunda çalışanların güvenli bir yere ulaşmasını temin edecek yapıyı kurması da zorunlu.

Uluslararası Çalışma Örgütü iş güvenliği inşaat işlerinde güvenlik ve sağlık