ikinci ev

İkinci eve yatırım yapacaklar için beş ülke önerisi!

Sektörden Haberler 03.03.2015 17:29

MarketWatch'da yer alan habere göre ikinci ev almak için yabancı yatırımcı İstanbul’u da tercih ediyor.

Dünyada bazı konut piyasaları, güçlü dolar ile büyüyen orta sınıftan yarar sağlıyor.

MarketWatch'da yer alan habere göre, Live and Invest Overseas'den Kathleen Peddicord denizaşırı ülkelerde yatırım arayanlar için beş piyasa tavsiyesinde bulundu.

Yaşam, emeklilik ve yatırım için fırsatlara göre derlenen beş ülke arasında Türkiye de bulunuyor. İşte Peddicord'a göre ikinci evinizi alabileceğiniz beş ülke:

ARJANTİN

Arjantin'in ekonomisinin sizi korkutmasına izin vermeyin. Büyük düşüşleri büyük yükselişler takip eder. Arjantin'de para kazanmak tamamen zamanla ilgili ve zaman şimdiyi gösteriyor.  Buenos Aires'teki apartmanların bazıları dünyadaki en değerliler arasında görülüyor.

TÜRKİYE, İSTANBUL

Türkiye'nin emlak piyasası, 2008 ve 2009 yıllarında diğer piyasalar kadar ağır hasar görmedi. İstanbul'un bazı bölgelerinde fiyatlar zirveden yaklaşık yüzde 25 oranında geriledi (yaklaşık Panama ile aynı)  Fakat bir 1,5 yılda fiyatlar iyileşti ve değerlenme 2014 yılı boyunca sürdü (yılda ortalama yüzde 10-15 oranında).

Çarpıcı değerlenme oranlarına rağmen, İstanbul emlak piyasası diğer küresel standarttaki şehirlere kıyasla ucuz kalıyor. Metrekareye düşen 1000 dolar civarında fiyatıyla, orta sınıf konutları harika iş çıkarabilir.

DOMİNİK CUMHURİYETİ

Dominik Cumhuriyeti, kumsalları ve huzur veren sıcaklığı sayesinde her yıl turist hacminde artış görülüyor. Bu piyasanın daha fazla yabancı yatırımcı çektiğini kaydeden Peddicord, Karayiplerin geri kalanına kıyasla emlak değerlerinin ucuz kaldığı görüşünde.

İSPANYA

Costa del Sol'un kalbi Malaga ele alındığında, şehir merkezinin geniş talebi de beraberinde getiren bir albenisi olduğu görülüyor. Fiyatlar; uzun yıllardır görülmemiş seviyeye metrekare başına 2 bin euroya kadar düşmüş durumda. ABD dolarının euro karşısında gücünden yararlanarak satın almalar yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

KOLOMBİYA

ABD doları sadece Euro karşısında değil pek çok para birimi karşısında da yükselmeye devam ediyor. Kolombiya pezosu'nun dolar karşısındaki değer kaybı da bu pazarı daha da ilginç hale getiriyor. Medellin piyasasının değeri altı yıldan uzun zaman boyunca arttı. Kolombiya'nın ekonomisi güçlü ve orta sınıf büyümeye devam ediyor. Uzun vadeli beklentileri ise mükemmel görülüyor.