zeki celep

'İhlas Yapı, yenilenen şehirlerimiz için göreve hazır'

Sektörden Haberler 26.01.2020 00:09

İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep, depremlerin nitelikli ve kalite konutun önemini hepimize hatırlattığını söyledi.

İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep, Elazığ depreminden sonra yaptığı açıklamada nitelikli ve kalite konutun insan hayatındaki önemine dikkat çekti. Celep, şunları söyledi;

"Öncelikle Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Devletimiz büyük ve güçlüdür. Her zorluğun üstesinde geldiği gibi, bu yarayı da kısa sürede saracak kadirşinas bir millete sahiptir.

Deprem riski, yüzyıllardır üzerinde yaşadığımız güzel ülkemizin kabullenilmesi gereken bir gerçeğidir. Bulunduğumuz deprem kuşağını ve deprem geçmişimizi göz önüne aldığımızda, hükümetten, sade vatandaşa kadar hepimizin bu realite karşısında hassas olması, bilim ve teknolojinin bizlere tavsiye ettiği tedbirlere riayet edilmesi gerekmektedir.

Her deprem sonrası, can ve mal kayıplarında, kalitesiz ve düşük standartlı inşaatların önemli rol oynadığı görülmekte, konuşulmakta ve tartışılmaktadır. Dikkatler bu noktada yoğunlaşmaktadır. İnsanlarımız, imkanları nispetinde, yaşadıkları evlerini daha kaliteli ve nitelikli konutlarla değiştirmeye çalışmaktalar. Maalesef deprem ve etkisi unutulunca insanlarımız tekrar gündelik yaşamlarına dönmekte ve yaşadıkları yerdeki inşaat kalitesini sorgulamayı bir kenara bırakmaktadır.

Evlerimiz, iş yerlerimiz, okullarımız ve sosyal yaşam alanlarımız, ailelerimizi ve sevdiklerimizi emanet ettiğimiz, bizler tarafından inşa edilen mekanlardır. Bu yaşam alanlarının, sektörde ehil kişiler tarafından, yönetmeliklerin tayin ettiği tekniklerle inşa edilmiş, sağlam, güvenli ve kaliteli olması gerekmektedir.

Kaliteli, düzenli ve yaşanılabilir şehirler meydana getirmek için özel sektörün yanı sıra, hükümetimiz de taşın altına elini koymuş, bu kapsamda kentsel dönüşüm projelerine hız kazandırmıştır. Ancak sürecin daha da ivme kazanması, sağlıksız yapıların bir an önce dönüşmesi için gidecek daha çok yolumuz vardır. Sektörde nitelikli konut inşaatında faaliyet gösteren bizler, inşa ettiğimiz yapılar ve hayata geçirdiğimiz markalı projelerle şehirlerimize ve en önemlisi insan hayatına değer katmaya çalışıyoruz.

30 yıldan bu yana İhlas Yapı olarak hayata geçirdiğimiz Marmara Evleri ve Bizim Evler serisi markalı projelerimizi bu bilinçle geliştiriyoruz. 1990 yılında ilk inşa ettiğimiz 1000 dairelik İhlas Yuva sitesinde günümüzün deprem yönetmeliklerine çok yakın prosedürleri kullandık. Henüz toplumumuzda, tünel kalıp, radye temel, ısı izolasyonu, alt yapı güvenliği tam olarak bilinmezken, ilk konut projemizde bütün bu ileri teknikleri kullandık.

Hem insana hem de işimize verdiğimi değerin bir göstergesi olarak, kaliteli inşaattan hiç taviz vermedik. Ayrıca, İhlas Yapı olarak yenilenen şehirlerimizin geleceği için üzerimize düşen her görevi layıkıyla yerine getirmeye hazır olduğumuzu beyan eder, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetlerden muhafaza etmesini Allahü tealadan niyaz ederiz."