Iglo Architects

Iglo Architects’ten çevre dostu yapılar!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 14.09.2015
Iglo Architects, enerjiyi yoğun miktarda tasarruf eden, çevre dostu endüstri yapıları tasarlıyor.
Bugüne kadar Türkiye'de ve yurt dışında birbirinden farklı ölçeklerde bir çok projeye imza atan Iglo Architects, endüstri yapıları tasarımında sürdürülebilir kriterleri göz önünde bulunduruyor ve enerji tüketiminin oldukça yoğun olduğu bu tür yapılarda minimum kayıpla sonuçlanan aşamalar kaydediyor. Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyarortaklığında kurulan Iglo Architects'in tasarladığı endüstri yapıları, mimari planlama ve tasarım anlamında getirdiği yenilikçi ve nitelikli özelliklerle birlikte sürdürülebilir anlayışların rehberliğinde de çevresine değer katıyor.

Fransalı otomotiv şirketi Mecaplast için biri Hindistan'da, ikisi Türkiye'de olmak üzere toplam üç sanayi tesisi, Portekizli Cimpor için Ankara'da bir çimento fabrikası, Baykon için hassas terazi fabrikası, İ-lab Holding'e Logipark Lojistik Tesisleri, ApsAmbalaj için kimya fabrikası, Ortana için elektronik trafik yönlendirme ekipmanları fabrika ve yönetim binası gibi birçok endüstri yapısı tasarlayan Mimar Zafer Karoğlu, 2000'li yılların başında sanayici profilinin değişmeye başlamasıyla birlikte endüstri yapılarının bir dönüşüm sürecine girdiğini, bunun en önemli kazanımlarının da bu tür yapılardaki enerji dengesini optimize etme çalışmaları ve bunun yapı tasarımına olan yansımaları olduğunu söylüyor.

Iglo Architects tarafından tasarlanan endüstri yapılarında, yerel bağlamların ön planda tutulduğu yaklaşımlar, yapının dahil olduğu sektöre uygun fonksiyonel ve bütüncül planlama kurgularıyla birlikte ele alınıyor. Ortaya çıkan sonuçlar ise, çatı pencereleriyle gün ışığından maksimum derecede faydalanabilen, bulunduğu lokasyona uygun olacak şekilde cephesinde ve çatısında solar panellerin kullanıldığı, proses ısısının kullanılarak ortam ısının dengelendiği, yağmur ve drenaj sularının depolarda toplanarak yeniden kullanılabildiği, havalandırma açısından konforlu çalışma mekanlarının hakim olduğu yapılar şeklinde oluyor.

Parsan Sanayi Kampüsü

Dünyadaki en büyük 3 tesisten biri olacak

Iglo Architects'in, otomotiv yan sanayi sektörü tedarikçilerinden Parsan Makina için tasarladığı ve uygulandığında konusunda dünyanın en büyük üç sanayi tesisinden biri olarak anılacak Parsan Sanayi Kampüsü, 180.000 metrekarelik bir alana yayılacak. Tüm birimlerinin, doğal havalandırma ve aydınlatmadan optimum ölçüde faydalanacağı biçimde kurgulanan kampüste, güney ve doğu yönlerindeki çatı yüzeylerine de solar paneller entegre edilerek, güneş enerjisi üretimi hedefleniyor. Kampüs içerisinde idare ve genel müdürlük binası, Ar-Ge, bakım, atık, laboratuvar, malzeme ve lojistik binaları, peyzajla bütünleşen açık aktivite mekanları, kapalı otoparklar bulunacak olan tesisin ilk etabının 2015 yılı içerisinde, tamamının ise 2019 yılında kullanıma açılması planlanıyor.

LEED Gold Adayı ICI fabrika ve yönetim binası

Iglo Architects tarafından 11.000 m2arsa üzerinde Terzioğlu Holding bünyesindeki ICI Halıcılık için tasarlanan binada firmanın patchwork ve diğer halı koleksiyonlarının üretim birimleriyle beraber, Türkiye ve dünyadan sanatçı, tasarımcı ve mimarların çalışabileceği, proje geliştirebileceği atölye ve stüdyolar da yer alacak. Ayrıca LEED Gold sertifikası adayı olan yapının, misafir edeceği ünlü tasarımcılarla halı sektöründe uluslararası arenada önemli bir atölye-tasarım ve üretim merkezi olması bekleniyor. Yapı konumlandığı Tuzla Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi'ne de mimari ve kentsel çevre anlamında önemli bir katkı sağlayacak.

Iglo Architects tasarımı ICI Fabrika ve Yönetim Binası'nda, maksimum ölçüde gün ışığından faydalanacak şekilde şeffaf yüzeyler kullanılmış. Üretim ve ofis fonksiyonları ayrı birimler halinde kurgulanmış ve ana birimler arasında bir kanyon oluşturulacak şekilde yerleştirilmiş. Oluşan bu boşluk sayesinde hem gün ışığı alabilen maksimum cepheler, hem de orta bölümde korunaklı bir giriş alanı elde edilmiş.

Iglo Architects tarafından tasarlanan ve hem ulusal hem de uluslar arası birçok dergide ve dijital mecrada yer alan, ödüllü ICI Fabrika ve Yönetim Binası'nın inşaatının ise 2015 yılı sonunda tamamlanması ve binanın kullanıma açılması planlanıyor.

Iglo Architects