hatay

'Hatay, yatırımların yeşerdiği bir coğrafya olacak'

Sektörden Haberler Emine Pile 16.03.2017
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MIPIM Fuarı’nda Emlaktasondakika.com ekibinin canlı yayınında projeleri anlattı.
Gayrimenkul sektörünün Fransa'daki sesi MIPIM Fuarı, 3. gününde de yoğun bir şekilde devam ediyor. 
Fuarın ilk gününden bu yana gerçekleştirdiği canlı yayın röportajları ile adından söz ettiren Emlaktasondakika.com ekibinin yeni konuğu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş. 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MIPIM'de tanıtılan Hatay'ın Müze Otel, Arkeopark Teleferik, kentsel dönüşüm ve büyük yaşam merkezi projelerini ve yeni yatırımları anlattı.

Lütfü Savaş "Hayata geçirdiğimiz projeler ile birlikte Hatay'ın gelecek adına yapılacak, özellikle teknolojik ürünlerin getirildiği önemli yatırımları Hatay'da görmek istiyoruz. Hatay'ın şu güne kadarki özellikle son 6 yıldaki çekmiş olduğu sıkıntıları bir noktada bitirmek ve hem hatay halkının hem de dünyadan Hatay'a bakış şeklinin daha pozitife çevirmek istiyoruz. Bunlar için buradayız. Biliyorsunuz bir de biz Ocak ayı içerisinde Medeniyetler Bahçesi' temasıyla 2021 EXPO'yu Hatay'a aldık ve Hatay İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde hem yatırımların yeşerdiği hem umutların yeşerdiği hem de barışın egemen kılındığı çok önemli bir coğrafya olacaktır. Bu nedenle buradayız ve Hatay'a hekesi bekliyoruz" açıklamasında bulundu. 

EXPO İLE HATAY'IN TURİZMİ DAHA DA CANLANACAK 

Yatırımcılara da çağrıda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, "Bugüne kadar belki bilerek belki bilmeyerek Hatay hep savaş alanıymış gibi gösterildi. Bunlar Hatay'a ve oradaki coğrafyaya, diğer illerimize de önemli sıkıntılar getirdi. Daha önce 365 bin olan turist sayımız 20-30 binlere inmiş durumda. Biz hem yurt içinden hem yurt dışıdan turist sayısını artırmak istiyoruz ve şu anda buraya getirmiş olduğumuz projelerin bir kısmı da turizme hisatp eden projeler. Ama EXPO öncesi ve EXPO sonrası biz turizmin daha da canlanacağını düşünüyoruz. Hatay'ı kalkınmaya hazırlamak istiyoruz. Bu nedenle hem altyapı olarak hem de kültürel dokunun geleceğe hazırlanması hem de Asi Nehri'nin temizlenmesi ve içinin suyla doldurulmasıi ulaşım yollarının yeniden açılması ve ulaşılması planı ile birlikte gelecekle ilgili bir sıkıntısı olmayan bir ulaşım ağı ile Hatay'ı kavuşturmak istiyoruz. Tüm bunlarla birlikte Hatay'ı bitki örtüsü bu Orta Asya, Avrasya coğrafyası içersind çok özel. 3 bin 500 civarında kendi bitkimiz var. Bunların 800 tanesi tibbi ve aromatik bitki ve 300 civarında da bize has çiçeğimiz var. Bu çiçeklerle birlikte biz EXPO 2021'i hazırlayacağız. Tarih birikimi, kültür birikimi, medeniyet birikimi ile birlikte coğrafyadaki güzelliklerimizi kalıcı bir şekilde geleceğe taşımak istiyoruz. Yani Hatay, hem EXPO'suyla hem de projeleriyle geleceğe damga vuracak önemli bir şehirdir. Onun için buradayız" dedi.

MIPIM Lütfü Savaş Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay yatırım Hatay Müze Otel Arkeopark Teleferik