Hamit Demir

Hamit Demir, "İnşaatçılara ihracatçı muamelesi yapılsın"

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 07.02.2015
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, inşaat sektörünün ihracat yapan firmalar gibi değerlendirilmesini istedi.
İnşaat ve konut sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki maddelere açıklık getirdi. Mütekabiliyetten yabancıların Türkiye ilgisine, arsa fiyatlarından rant vergisine kadar bir çok konuya değinen Demir, ihracat yapan firmalara sağlanan kolaylıkların inşaat sektörüne de tanınması gerektiğini vurguladı. Demir, “Ülkemizde ihracatçı firmalara sağlanan bir dizi avantajın, yabancılara konut satışı yapan firmalara da sağlanması gerektiğine inanıyoruz” diyerek yabancıya satış yapan şirketlerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Mütekabiliyet yasası kapsamında inşaat sektöründe yabancı yatırımcılara satış gerçekleştiren birçok inşaat firması bulunduğuna dikkat çeken ve kendilerinin de o firmalardan birisi olduğunu ifade eden Hamit Demir konuşmasında, inşaat sektörü önümüzdeki 20 yıl içinde de Türkiye gündeminin birinci maddesi olmaya devam edeceğinin altını çizdi. 

Yabancıya satışta ihracatçı ilgisi istiyor

Yabancıya satışın ihracat yapan firmalar ile aynı değerlendirmeye tabi tutulmasını isteyen Demir, “Yabancılara satış konusunun üzerinde iki kere durmalıyız. Bu konu çok önemli. Özellikle mütekabiliyet yasasının ardından hız kazanan yabancıya satış konusunun her geçen yıl önemini artırarak uzun yıllar gündemin ilk maddeleri arasında yerini almasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Müşteri iyi tanınmalı, çünkü marj yükseliyor”

Demir, bu konuda yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Öncelikle yurtdışından gelen müşterimizi iyi tanımalıyız. Artık çok daha elit bir kesime ev satıyoruz. Müşterilerimiz artık daha bilinçli ve istikrarlı. Firmaları araştırarak geliyorlar. 2010 – 2013 yılları arasında ucuz konut alan bir müşteri profili ön plandaydı. 2013'ten sonra uluslararası fonlar ve varlıklı aileler Türkiye'ye ilgi göstermeye başladı. Yakaladığımız bu ivmeyi korumalı ve geliştirmeliyiz. Bu ülkemiz için büyük bir fırsattır.”

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir inşaat firmaları ihracaat