hakan kurt

Hakan Kurt: Katar'a gelen kazanır!

Sektörden Haberler 19.01.2018 23:31

Medya City'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Expo Turkey by Qatar'da önemli açıklamalar yaptı.

Expo Turkey by Qatar'ın organizatörü Medya City'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Katar da bu yıl ikincisi düzenlenen fuarın Katar ve Türkiye arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik etkilerini değerlendirdi.

Türkiye'den 112 firmanın fuara katılım gösterdiğini söyleyen Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Katar Emiri Altesleri Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani'nin yürüttüğü ikili diplomatik ilişkilerin ticari ilişkilere dönüştürülmesi amacıyla bu fuarı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurt, Türkiye'den 112 firmanın fuara katılım gösterdiğini belirterek ''Biz genel ticaret fuarı yapıyoruz, geçen yıla göre fuara katılım çok iyi. Katarlı ziyaretçi sayısından memnunuz, firmalarımızdan elde ettiğimiz izlenim de memnun oldukları yönünde'' ifadelerini kullandı. Ayrıca ''Türkiye'ye doğrudan yatırımlar kalemi, Türkiye ile Katar arasında dış ticaret hacmi, Türk şirketlerinin Katar'da aldıkları müteahhitlik hizmetleri işleri bizim için oldukça önemli. Geçen yıla göre yüzde 85 ihracatımızda artış var, bunu çok önemsiyoruz'' dedi.

Sipariş tutarı 60 milyon doları geçti

Gelecek yıl üçüncüsünü düzenleyeceklerini söyleyen Kurt, ''Önümüzdeki yıl yine Ocak ayında fuarımızı Katar'da gerçekleştireceğiz, yine bu fuar merkezinde yapacağız. Özellikle biraz daha büyümeyi hedefliyoruz, firma sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki Katar'a gelen kazanır'' ifadelerini kullanan Kurt, Expo Turkey by Qatar'ın Türk ekonomisine katkısına değinerek, '' Bizim edindiğimiz bilgilere dayanarak; toplam gerçekleştirilen sipariş tutarı 60 milyon doları geçti. Bunun önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz, bundan da gayet mutluyuz'' dedi.

Kurt ayrıca, Türkiye ile Katar arasındaki ticari ilişkilerin hem artması hem de sürdürülebilir olması icin tüm firmaları önümüzdeki sene Katar'da yapılacak olan 3. Expo Turkey by Qatar'a davet etti.

Esra Karaşin/ Emlaktasondakika.com