Emirgan korusu

Güllüce'den Emirgan, 16:9, İztuzu ve 3. havalimanı açıklamaları

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 04.02.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Habertürk Televizyonu'nun canlı yayınına katıldı ve pek çok konuda açıklama yaptı
İdris Güllüce, Emirgan Korusu'ndan Zeytinburnu'nda yer alan 16:9 konut projesine, İztuzu plajından 3. havalimanına kadar pek çok konuya açıklık getirdi. 

"Emirgan Korusu'na AVM yapılmayacak"

Emirgan Korusu için "Dünyanın en güzel yeri" diyen Güllüce, buraya AVM yapılmanın imkansız olduğunu vurguladı. "Emirgan Korusu'na hiçbir şey yapılmamıştır, yapılmayacaktır, kimsenin aklından da geçmez" dedi.

İztuzu Plajı, üniversiteye emanet

Şezlong ve şemsiyelerin çok sayıda carettanın ölümüne sebep olduğunu söyleyen İdris Güllüce, bu konuyu tamamen Muğla Üniversitesi'ne devrettiklerini belirtti. Belediyenin de ticari amaç gütmeden üzerine düşeni yapacağını söyleyen bakan, "Hiç kiraya vermeyelim bırakalım boş kalsın. O zaman biri geliyor değnekçilik yapıyor. Bir sorumlunun olması lazım. Yasa diyor ki ihaleyle vereceksiniz diyor. Biz ahmet mehmet diyemeyiz. Kim ihale şartlarını yerine getirirse o işletir." diye konuştu.

Onaltı Dokuz etik değil

Stratejik mekansal kavramın olmadığını aktaran İdris Güllüce, 16:9'un siluet kavramı açısında ne yapılacağının net olmadığını belirtti. 

"Belediye çalışmalar yaptı, hangi yüksekliğin olması gerektiği hususunda kotlar verdi. Silivri'den baksanız farklı, boğazdan baksanız farklı, Etiler'den baksanız farklı görürsünüz. Bu teknik bir şey." şeklinde konuşan Bakan Güllüce, "İmar planına ve yasaya uymayan bir şey yok. Ama etik değil." dedi.

"3. havalimanı ile gurur duyuyorum"

İdris Güllüce, Sabiha ve Atatürk havalimanı ne kadar çok organize edilirse edilsin bir müddet sonra uçakların rötar yapacağını belirtti. 

Güllüce, sözleri şöyle sürdürdü; "Bu durumda 3. havalimanı yapmasak 1 sene sonra bizler uçakların içerisinde beklemek zorunda kalacağız. Dünyanın en büyük havalimanı projesine neden karşı çıkarlar anlamıyorum. Yılda 150 milyon insanın bineceği projeyi düşünebilir misiniz? Gurur duyuyorum."

Emirgan korusu onaltı dokuz iztuzu 3. havalimanı