Gelişen Bölgeler Zirvesi

Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 5. durağı Bursa oldu

Sektörden Haberler Emine Pile 15.04.2016
Gayrimenkul sektörünün sorunlarını dinlemek, çözümü için de destek sağlamak amacıyla gerçekleşen ‘Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 5.'si Bursa’da yapıldı.
Kamu ve özel sektörün yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda Bursa'nın gelişim potansiyeli, sorunları ve çözüm yolları masaya yatırıldı. Bursa'nın tarım, sanayi ve turizm şehri olarak anıldığını belirten konuşmacılar, Bursa'da kentsel dönüşüme de ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Aldığı göç ile büyüyen şehirde sağlıksız yapı stoğunun yenilenmesi gerektiğini belirten sektör temsilcileri, tarihi dokuyu koruyarak yoğunluğu arttırmadan yaşanabilir bir şehir oluşturmak gerektiğini dile getirdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Bursa Vali Vekili Ergun Güngör, yapılan toplantıların gelecek kuşaklara daha yaşanabilir şehirler bırakılması yönünden faydalı olduğunu ifade etti. Bursa'ya değer katan parametrelerin çeşitlilik gösterdiğini belirten Güngör, “Tarihi, eğitimi, coğrafyası, jeopolitiği, kültürü, sosyal yapısı, maddi ve manevi değerleri Bursa'nın kimliğini oluşturan temel değerler. Bu parametrelerden baskın çıkanlar şehrin kimliğini de ortaya koyuyor” dedi. Bursa'da yaşanan nüfus artışına dikkat çeken Güngör, 1980'li yıllarda 320 bin civarında olan nüfusun bugün 2.9 milyona yaklaştığını dile getirdi. Şehrin gecekondulardan kurtulması gerektiğini söyleyen Güngör, tarihi kimlikten ödün vermeden ciddi bir dönüşüm operasyonuna ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

TARİH İÇİN 4 BİN EV YIKILDI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık da, Bursa'daki tarihin ayağa kaldırılması için şu ana kadar 4 bin ev yıkıldığını söyledi. Tarih deyince Bursa'nın ilk akla gelen şehirlerden biri olduğunu ifade eden Karlık, “Yerin altında ve yerin üstünde tarih adına ne varsa UNESCO dünya mirasına katkı sağlamak için gün yüzüne çıkardık. Biz bunları yaparken 4 bin ev yıktık. Yeraltı zenginlikleri aslına uygun olarak onarıldı ve dünya mirasına kazandırıldı” dedi. Türkiye'deki deprem gerçeğini hatırlatan Karlık, Bursa'da depreme dayanıklı olmayan çok sayıda bina olduğunu hatırlattı. Bu binaların yenilenmesi gerektiğini söyleyen Karlık, “Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde dışarıdan baktığınızda evin içi görünen yapılar var. Çatlaklar oluşan yapılar var. Bunların bir an önce yıkılması lazım. Bunun için kentsel dönüşüm projelerini yapıyoruz. Her şeyin başı insan” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımcı ve vatandaşın yanında olduklarını belirten Karlık, dönüşüm sürecinin hızlı ilerlemesi için ek emsal hakkı verdiklerini de belirtti.

Toplantıya katılan isimler arasında; Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Çalımlıoğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çalımlıoğlu, Bursa Beton Genel Müdürü Fatih Vardar, Neotherm Genel Müdürü Soner Arslan, İNŞAAT Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD), Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu da yer aldı.

Gelişen Bölgeler Zirvesi kentsel dönüşüm abdülkadir karlık