Emlak Bülteni

Geçen hafta gayrimenkul dünyasında neler yaşandı?

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 27.12.2016
Gayrimenkul dünyasında yaşananları kaçırmamak ve yakından takip etmek için Emlak Bülteni'ni izlemeye devam edin...
Emlak Bülteni ile sizler için geçtiğimiz haftayı özetliyoruz. 

Avrasya Tüneli hizmete girdi

İstanbul Boğazı'nda denizin 106 metre altında inşa edilen Avrasya Tüneli hizmete girdi. Dünyada denizin en derininde yapılan ilk proje olarak dikkat çeken Avrasya Tüneli'nden yılsonuna kadar geçişler 15 TL oldu. 1 Ocak'a kadar toplanan gelirler şehir ailelerine bağışlanacak. 

Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprülerindeki trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltması beklenen tünel, şimdilik her gün 07.00-21.00 saatlerinde kullanılabilecek. Tünel, 30 Ocak 2017 tarihi itibarıyla günün 24 saati hizmet verir hale getirilecek.

Çalıştayda inşaat sektörünün sorunları konuşuldu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) sektördeki sorunların ve engellerin tartışıldığı bir çalıştay gerçekleştirdi. Pek çok sektör temsilcinin katıldığı çalıştayda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Her şehrin imar yönetmeliği ayrı olacak. Bunu 6 ay içerisinde kesinleştireceğiz" dedi. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, "inşaat sektörünün sorunlarını çözmeyi vatan borcu sayıyoruz" şeklinde konuştu.

Konut satış istatistikleri açıklandı

Türkiye İstatiksitk Kurumu (TÜİK), kasım ayında satılan konut satış istatistiklerini duyurdu. Türkiye genelinde kasımda 132 bin 655 konut satışı gerçekleşti. İstanbul 22 bin 499 konut satışıyla en yüksek paya sahip olurken, onu Ankara ve İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 5 konutla Hakkari, 44 konutla Ardahan ve 49 konutla Şırnak olarak kaydedildi.

Murat Boz, Mahal Bomonti İzmir'in reklam yüzü oldu

Mahall Bomonti İzmir projesinin reklam yüzü Murat Boz oldu. Biri 58 katlı, 9'u tarihi toplam 12 bloktan oluşan Mahall Bomonti İzmir, 470 konut, 572 ofis, 30 ticari birimden meydana geliyor. Projede 1+0'dan 3+1'e kadar farklı daire seçeneklerinden yer alırken, tüm rezidans daireler Divan tarafından işletilecek. Teslimlerin 2019 Haziran'da yapılacağı Mahall Bomonti İzmir'de fiyatlar 320 bin TL'den başlıyor.

Elazığ Şehir Hastanesi için finansman sağlandı

Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans Sağlık Yatırım, “Kamu Özel İşbirliği” (PPP-Public Private Partnership) projeleri kapsamında hayata geçireceği Elazığ Şehir Hastanesi için, bir çok ilk'e imza attığı bir finansman sağladı. 

Elazığ proje bonosu, Türkiye'de 20 yıl vade ile, tamamı yabancı yatırımcılara ihraç edilen ilk proje bonosu olup, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası'nın Çoktaraflı Yatırımlar Garanti Ajansı (MIGA) ile beraber geliştirilen yepyeni bir kredi iyileştirme aracı içeriyor. Bu sayede Türkiye'nin kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Baa2 notu ile derecelendirilen ilk bonosu olma özelliğini taşıyor. 

Emlak Bülteni emlaktasondakika