Orhangazi Tüneli

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için dağı deldiler!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 20.10.2016
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi için Samanlı Dağı delindi. Orhangazi Tüneli, Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli unvanını taşıyor.
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi için Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli yapıldı. Samanlı Dağı delinerek yapılan tünel 3 şerifli 2 tüp olarak şekillendi. 118 milyon dolara mal olan Orhangazi Tüneli için 95 bin kamyon hafriyat çıkarıldı.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu

AA muhabirinin Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında yaptırılan Orhangazi Tüneli, bir süre önce trafiğe açıldı.

Altınova-Gemlik arasını 4,5 kilometre kısaltan ve sürücüler tarafından "Samanlı Tüneli" olarak da bilinen tünel, hem zamandan hem de bölgedeki araç yoğunluğu dikkate alındığında ciddi anlamda yakıttan tasarruf sağlıyor.
Orhangazi ve Yalova şehir geçişleri ile trafikteki dur-kalklar neticesinde yaşanan hava kirliliği, şehir içi trafik yoğunluğunun azalması ve trafikte daha az zaman harcanması gibi faydalar sağlayan otoyolun önemli parçası konumundaki tünel için Samanlı Dağı delindi. Delme ve diğer çalışmalarla 2 yıl gibi rekor sayılabilecek bir zaman diliminde tamamlanarak hizmete açılan Orhangazi Tüneli, 3 bin 590 metreyle bugün itibarıyla işletmede bulunan Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli unvanını elinde bulunduruyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu

Toprak işi ve kazı olarak yaklaşık 95 bin kamyon hafriyatla, 3 şeritli 2 tüp olarak yapılan 5,50 metre gabari yüksekliğine sahip tünel, 118 milyon dolara mal oldu.

Bursa-Yalova il sınırındaki tünelin yaklaşık yüzde 50'si Yalova, diğer yarısı da Bursa'da bulunuyor. İki ili birbirine bağlayan tünel, bölgede en fazla kar yağışı alan Süpürgelik mevkisine alternatif oluşturduğu için özellikle kış aylarında trafik güvenliği açısından önemli katkılar sunacak. 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesi samanlı dağı Orhangazi Tüneli