Bekir Yener Yıldırım

Gayrimenkule ilgi hiçbir zaman azalmayacak

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 18.09.2015
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Yener Yıldırım, piyasalardaki durgunluğa rağmen gayrimenkule ilginin sürdüğünü belirtti.
Emlak ve gayrimenkul fiyatlarının düşmemesi için tüm göstergelerin olumlu olduğuna işaret eden Yıldırım, en başta nüfusun ve dinamik yapının geldiğini belirtti. İç talebin çok yüksek olduğuna değinen Yıldırım, “Konut ihtiyacı artışını mevcut iç dinamikler ile açıklayabiliriz. Aileler bölündüğü için konut talebi sürekli yükseliyor. Boşanmalar ve evliliklerin artışı etken oluyor. Gençlerin erken yaşlarda ayrı evlere çıktığını görüyoruz. İki evde yaşayan insanlar var. Ayrıca iş için Anadolu'dan veya yurtdışından gelip belli dönemlerde kalanların sayısı her geçen gün artıyor” dedi.

Stüdyo daire ihtiyacını turizm tetikliyor

Birde gizli kalem olarak turizmde stüdyo evlerin kullanıldığını belirten Yıldırım, “Turistik amaçla kısa süreli kiralama veya değişimler talebi artırıyor. Elde veri yok ama gözlemlerim bu yönde. Evler küçük ama talep görüyor. İnternetten kiralanıyor. Bu da bence pazarı etkiliyor” dedi. 

Artık tersine göç yaşanıyor

Anadolu'nun her tarafından üniversitelerin kurulduğuna ifade eden Yıldırım, “Bu durum göçü azalttı, hatta negatif göç yaşanıyor. Resmi rakamlar böyle. Öğrenciler gelmeyince İstanbul'a yerleşenleri sayısı da azalıyor” diye konuştu.

İlginin sürekliliğinde yabancıların alımlarının etken olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Fiyatların düşmemesi için bu da bir nedendir. Bu gün için yüzde 2'lik alım yaptılar. Yarın yüzde 10 olur. Ayrıca arsa arzı az. Sadece İstanbul'da değil Anadolu'nun her kentinde bu sorun yaşanıyor” diye konuştu. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com 

Bekir Yener Yıldırım Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Emlak ve gayrimenkul fiyatları