Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce

“Gayrimenkulde pastayı büyütmenin yollarını bulmalıyız"

Sektörden Haberler Emine Pile 04.12.2014
Gayrimenkul Zirvesi’nde konuşan Bakan Güllüce, “Sektör büyük potansiyele ulaştı. Ancak artık pastayı büyütmemiz gerek” dedi
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) düzenlediği 14. Gayrimenkul Zirvesi'nde çeşitli oturumlar ve araştırma sonuçlarıyla sektörün durumu, riskler ve çözüm önerileri konuşuldu. Zirveye telekonferansla bağlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'nin gayrimenkul sektöründe dünyada hatırı sayılır ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Sektör çok büyük bir potansiyele ulaştı. Ancak artık pastayı istediğimiz gibi büyütemiyoruz, çünkü alanın kaldırabileceği potansiyel belli. O zaman ne yapmak lazım, dışarıya, başka ülkelere gideceğiz” dedi.

Bu konuda sektörün bileşenleriyle bir araya gelinerek yol haritasının belirlenmesi gerektiğini belirten Güllüce, “Mesela hiç gitmediğimiz ülkeler var. Latin Amerika gibi. Yurt dışına gitmek isteyen, üretmek isteyen herkes için, bize düşen ne varsa hazır olduğumuzu söylemek isterim. Türkiye'de olan pasta tüm paydaşlara yetmiyor, yetmeyecek.”

Stok uyarısı

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ise milyarlarca liralık gayrimenkulün menkulleştirilmeden stok olarak tutulmasını ‘anlayamadığını' vurgulayarak, “Yurtdışında çok önemli borsalar oluşturularak işlem görüyor. Bizde de kısa bir süre içinde başlamasını ümit ediyoruz” dedi. 

‘Zayıf karnımız özsermaye'

Gyoder Başkanı Aziz Torun, sektörün özsermaye yapısının zayıf yönleri olduğunu belirterek, “Zayıf karnımız olan öz sermaye yapısını güçlendirmek için, halka arz, yabancı fonlar ve sermaye ile iş birliği, gayrimenkul sertifikası, tahvil gibi uzun vadeli sermaye piyasası araçlarını kullanarak gelecekteki bir yol kazasına engel olmalıyız” dedi. Sektörde sadece barınma amaçlı gayrimenkul geliştirenler için piyasanın daraldığının kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Torun, “Sektör sadece konut yap-sat olarak görülmemeli. Piyasanın daraldığını kabul etmeliyiz. Bu nedenle çeşitliliği sağlayarak, pastayı büyütmenin yollarını bulmalıyız” diye konuştu.

Başkanlığı bırakıyor

İki yıllık bir vade taahhüdünde bulunduğu Gyoder başkanlığının sonuna geldiğini açıklayan Aziz Torun, “Başkanlık meslek halini almamalı, Mart ayındaki genel kurulda yerimi başka bir arkadaşımıza bırakacağım” dedi. Öte yandan sektörün inşaat olarak değil, gayrimenkul sektörü olarak anılması gerektiğini vurgulayan Torun, inşaat sektörü ve gayrimenkul sektörüne yapılan eleştirilerde bunun ayrılmasını beklediklerini ifade etti.

Milliyet 

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği 14. Gayrimenkul Zirvesi İdris Güllüce