konut

Gayrimenkul yok satıyor, çok kazandırıyor!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 16.02.2015
Piyasalarda dalgalanma zirveye çıkarken borsa yatırımcıları gayrimenkul hisselerine yöneldi.
Faizler düşecek beklentisiyle borsacılar ‘gayrimenkul' hisselerine yöneldi. BIST GYO Endeksi son 1.5 ayda, 1 yıllık faizin üzerinde artış sağladı. Dolar bazında yaşanan artış yüzde 5 oldu.

Piyasalarda dalgalanma zirveye çıkarken borsa yatırımcıları gayrimenkul hisselerine yöneldi. Halihazırda faizlerin düşeceği beklentisi, gayrimenkul hisselerine olan ilgiyi canlı tutuyor. Ellerinde yüksek stoğu bulunan gayrimenkul şirketleri de yıla hızlı başlarken hisseleri bir buçuk ayda bir yıllık faizin üzerinde performans sergiledi. Artış dolar bazında yüzde 5'in üzerinde oluştu.

Borsa İstanbul'da işlem gören 33 gayrimenkul yatırım ortaklığının piyasa değeri toplamda 24 milyar TL'ye çıktı. GYO'lar; ağırlıklı olarak taşınmazlara ve gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapabilen halka açık portföy şirketleri konumunda bulunuyor. Bu tür firmaların sermayelerinin asgari yüzde 25'inin halka açılması zorunlu.

Emlak GYO kazandırdı

Baktığımızda, sektörün yüzde 50'sini emlak konut GYO tek başına oluşturuyor. Şirkete ait hisseler, yılbaşından bu yana yüzde 14.8 değer kazandı. Söz konusu oran dolar bazında yüzde 7'ye denk geliyor. Aynı süre zarfında bist 100 Endeksi yüzde 0.10 değer kazanırken borsada işlem gören GYO'ların yüzde 63'ü endeksin üzerinde kazandırdı.    

Borsada piyasa değeri 1 milyar TL'nin üzerinde olan GYO'lar içerisinde en yüksek performans ise İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sağladı. Yılın ilk gününden bu yana yatırımcısına yüzde 25 getiri sağlayan hisse, 2012 yılından bu yana yıllık bazda sürekli yükseliyor. Şimdilerde de özellikle faizlerdeki düşüş beklentisiyle beraber hisseye olan ilgi canlılığını koruyor.

Zeynep Aktaş/Milliyet

gayrimenkul yatırımları gayrimenkul satışları dolar bazında satış