Yatırım araçları grafiği

Gayrimenkul yatırım araçları zamanla artacak

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 17.09.2015
SPK’nın gayrimenkuldeki yatırım çeşidini artırmasını olumlu bulan Hakan Erilkun, zamanla bunların daha da artacağını söyledi.
Türkiye'de en sağlıklı yatırım aracı olarak görülen gayrimenkul, maalesef konut, dükkan ve arsa çeşitliliğinden ileriye gidemiyor. Bu açıdan konuya bakıldığında son dönemde SPK'nın gayrimenkul enstrümanlarını artırmasını olumlu bir hareket olarak değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bunların ileride artacağı görüşünde olduğunu ileri sürdü.

Türkler'in mantığının borsa ve yatırım araçlarına pek uyumlu olmadığını belirten Erilkun, “Yatırım araçları zamanla çeşitlenecek ama adaptasyon için 30 yıla ihtiyaç var. Bir kere Türkiye borsayı bilen bir ülke değil. Oynanan bir şey gibi algılanıyor. Oysa borsa yatırımdır ve belli insanlar yatırım yapar” dedi.

Yatırım aracı çeşitliliğinin azlığına vurgu yapan Erilkun, “Neye yatırım yapılacağını dahi bilmiyoruz. Örneğin sınırlı bütçeler için devremülk yatırım aracıdır. Fakat öyle değerlendirilmez. Hatta devremülk ile devre tatilin arasındaki fark dahi bilinmez” dedi.

Herşeye rağmen iyimser

Bu alanda iyimser bir tablo çizen Erilkun, “Fonlar doğacak, piyasaya arz edilecek ve Amerika gibi olacak. Hatta fon şirketlerinin kurulması gibi bir yasa çıktı. Aldığımız gayrimenkul fonunun gelirinden pay sahibi olabileceğiz. Firmalar bunu işletebilecek. İyi bir şey bu. Gayrimenkul değerlendikçe hissenin değeri de artacak. Şirketler de kazançlı girişimler olmak için rekabet edecekler” diyerek sözlerini bitirdi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Gayrimenkul yatırım enstrümanları Hakan Erilkun Altın Emlak