Gayrimenkul sertifikası

Gayrimenkul sertifikasına 225 milyon TL'lik talep geldi!

Sektörden Haberler 01.04.2017 09:42

Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası ihracında 225 milyon TL civarında yani 2 kata yakın talep geldi.

Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde uygulanacak projede 1 adet sertifikanın fiyatı 42.5 TL olarak belirlendi.

Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası ihracında talep toplama süreci dün akşam itibarıyla sona erdi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde uygulanacak gayrimenkul sertifikasında talep toplama sürecinde bir adet sertifikanın değeri 42.5 TL olarak belirlendi. Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre, ilk gayrimenkul ihracına 2 kata yakın yani yaklaşık 225 milyon TL civarında talep geldi. 

Projenin yüzde 26,8'i ihrada konu oldu

Projenin yüzde 26.8'ine denk gelen 3 milyon 370 bin adet pay ihraç edilen halka arzda toplam gelir ise 143 milyon 225 bin oldu. Bu rakamın üzerindeki tutar talep sahiplerine geri ödenecek. Borsa İstanbul'da daha önce yapılan halka arzlarda genelde 3-4 kat talep geldiğini hatırlatan analistler, ilk kez yapılan gayrimenkul sertifikası ihracına gelen yaklaşık 2 kat talebin de başarılı olduğunu belirttiler. 

Metrekaresi 100 sertifika

Borsa İstanbul'da işlem görecek senetler için Vakıf Yatırım aracılığı ile herhangi bir bankadan alım yapılabilecek. Gayrimenkul sertifikasını hem yerli hem yabancı yatırımcılar alabilecek. Metrekare birim fiyatı 4 bin 250 TL olarak belirlenen projenin metrekaresine 100 sertifika karşılık geliyor. Park Mavera 3 projesinde yaklaşık 11 bin adet sertifika ile konut sahibi olunabiliyor. Yatırımcılar daire sahibi olmak istemezlerse sahip oldukları sertifikaları borsada o anki değeri üzerinden istedikleri zaman satabilecekler. 

Vade sonunda açık artırma belirleyecek

Halka arzdan 32 ay sonra elinde daire satın alabilecek kadar sertifikası bulunmayan yatırımcılar 4 ay içinde konutların açık artırma ile satılmasını bekleyecek. Satış gelirinin dağıtımı, pay sahiplerine payları oranında yapılacak. Bilindiği gibi, gayrimenkul sertifikasıyla, bir daire alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin gayrimenkul sektörüne yatırım yapması hedeflenmişti. 

3 aylık borsa fiyatının ortalaması

Sertifika vadesinin sonunda konut yerine sertifikasını nakde dönüştürmek isteyenlere, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alma sistemi getirildi. Borsa fiyatının bulunmaması ya da fiyatın sıhhatli olmadığı yönünde SPK veya Borsa'nın tespitinin bulunması halinde geri ödeme fiyatının gayrimenkulün piyasa fiyatından yapılması düzenlendi. 

Borsa kör havuzdan 3 Nisan'da çıkıyor 

Borsa İstanbul AŞ, 3 Nisan'dan itibaren pay piyasasında gerçekleşen işlemlere ait taraf bilgilerinin eşzamanlı olarak gösterilmeye başlanacağını duyurdu. KAP'ta yer alan açıklamada "2017/36 sayılı duyurumuz ile bildirildiği üzere, borsamız yönetim kurulunun 29 Aralık 2016 tarihli toplantısında işlem verilerinde taraf bilgisinin gösterilmesine ilişkin uygulamanın, piyasa üzerindeki etkilerinin izlenebilmesi amacıyla deneme amaçlı olarak başlatılması uygun görülmüştür" denildi. Açıklamada, pay piyasasında gerçekleşen işlemlere ait taraf bilgileri seans süresince işlem terminallerinde gerçekleşen işlem sorgularında gösterileceği ve taraf bilgilerini içeren gerçekleşen işlem bilgilerinin, eşzamanlı olarak veri dağıtıcılara gönderileceği ifade edildi.