gayrimenkul fiyatları

Gayrimenkul sektörüne olan güven azalıyor mu?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 02.04.2015
Reidin tarafından hazırlanan rapora göre sektöre olan güven azaldı, önümüzdeki üç ayda fiyatlara zam gelecek.
Türk ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektörüne olan güven son dönemde azalmaya başladı. Reidin tarafından yapılan araştırmaya göre 2015 yılının ilk çeyreğinde, geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 5 azalan endeks 93,4 olarak ölçüldü. Bu da kötümser güven endeks değeri anlamına geliyor.

Yine gayrimenkul sektörü güven endeksi bankalar ve finanslar kurumlar için 2015'in ilk çeyreğinde, geçen döneme göre 26 puan azalışla yüzde 77.3'e geriledi ve kısmen kötümser sınıfına girdi.

Gayrimenkul danışmanlarına olan güven artıyor

Son dönemde iyice yükselen gayrimenkul danışmanlığı sektörü, yatırımlarının meyvelerini toplamaya başladı. Bu yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul danışmanlarına olan güven, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artışla 114.6 bandına geldi ve kısmen iyimser sınıfında kendisine yer buldu.

Değerlemecilerin kıymeti anlaşılmaya başladı

Reidin'in hazırladığı rapora göre değerleme uzmanlarının puanı geçtiğimiz çeyreğe göre 2015'te yüzde 8 arttı ve 99.5 seviyesine geldi. Kısmen stabil olan bu seviyeyle birlikte değerlemeciler bir anlamda güven tazeledi.

Geliştiricilere kötümser not

Gayrimenkul geliştiricilerine olan güven azalıyor mu? Bu sorunun yanıtı hazırlanan raporda açıkça gözüküyor. 2015'in ilk çeyreklik bölümünde, geçtiğimiz döneme göre geliştiricilere olan güven yüzde 16 azalarak 91.9 seviyesine geriledi ve kısmen kötümser sınıfında yer aldı.

Fiyatlar artacak ev alacaklar dikkat

Detaylıca hazırlanan raporda en dikkat çekici kısım ise fiyat beklentisi endeks değeri. Geçen çeyrek döneme göre yüzde 0,11 artan ve 115.1 bandında seyreden fiyatların bu doğrultuda önümüzdeki süreçte artması bekleniyor. Sonuç olarak ev almayı düşünenlerin süreci biraz daha hızlandırması ve artıştan etkilenmemesi için dikkatli olması gerek.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

gayrimenku sektörü güven endeksi 2015 gayrimenkul fiyatları 2015 istanbul konut fiyatları