Gayrimenkul Sektörü

Gayrimenkul Sektörü Algı Araştırması yayınlandı

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 04.12.2014
GYODER'in gerçekleştirdiği Gayrimenkul Sektörü Algı Araştırması'nda, kamuoyunun gayrimenkul sektörünü beğeni düzeyi yüksek çıktı
Araştırma kapsamında toplam 953 kişi ile görüşüldü. Görüşmeler 30 yaş ve üzeri, hane halkı geliri 4,000 TL ve üzerinde, geçtiğimiz 2 yıl içinde ev alan ya da önümüzdeki 2 yıl içinde ev almayı düşünen kişilerden oluşan toplam 501 kişi ile gerçekleştirildi.

Kamuoyu paydaşlarında gayrimenkul sektörünün beğeni düzeyi yüksek çıktı!

Gayrimenkul sektörü sorgulanan sektörler arasında güven düzeyinde 3. sırada yer alıyor ve beğenisi ve güven düzeyinin dengede olduğu söylenebilir.

Gayrimenkul denince akla konut gelir!

Gayrimenkul sektörü denildiğinde kamuoyunun ilk aklına gelen yüzde 45,7 ile konut/daire/ev olup, yatırım yüzde 24,6 ile ikinci sırada yer alıyor.

Görüşülen kişilerin yüzde 92'si gayrimenkul sektörü ile ilişkide bulunmuş ve yüzde 76'sı gayrimenkul sektörü ile bu ilişkisinden memnun kalmış.

Gayrimenkul sektörü hakkında sık bilgi alınan ve güvenilen bilgi kaynakları “genelde arkadaş ve tanıdıklar” ve ikinci sırada “Billboard, afiş, pano gibi açık hava reklamları” olarak belirtildi. 

“Yakın zamanda ev aldınız mı veya almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 51,7'si 2 yıl içinde almayı düşünüyor, yüzde 48,32ü ise geçtiğimiz 2 yıl içinde ev satın almış durumda.

Araştırmanın tamamı için tıklayınız

Gayrimenkul Sektörü Algı Araştırması gyoder