Anlaşma

Gayrimenkul satışında nelere dikkat edilir?

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 21.09.2015
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, gayrimenkul satışında dikkat edilecek konuları emlaktasondakika.com okurlarına anlattı.
Ekonomik faaliyetlerin kazanca dönüşmesinde en önemli nokta olan satış, amatör ellerde maalesef heba oluyor. Gayrimenkul satışlarında kulaktan dolma bilgilerle ve piyasa usulleri ile hareket edenler, hem değerin düşmesine hem de yapılan işte bir sonuç alamamaya kapı aralıyor.

Bu alanda engin bir deneyime sahip olan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, birikimini emlaktasondakika.com okurları ile paylaştı. “Emlakçılıkta ve hayatta neyi satarsanız satın, farklı olun” mottosu ile hareket eden Erilkun, işin esasının doğruluk ve dürüstlük olduğunun altını çizdi.

Doğru iletişim her zaman kazandırır

Alıcı veya satıcı taraf ile kurulacak doğru bir iletişimin her zaman sonuç vereceğine inanan Erilkun, “Doğru ve içten anlattığınızda satarsınız. Doğru davrandığınız takdirde konut gibi bir enstrümanı her zaman satarsınız” diyerek iddialı bir tavır sergiledi.

Arsa ve konut satışının bilim dalı gibi ele alınması gerektiğini savunan Erilkun, “Kurum olarak arsa satışında mal sahibine bütün gerçekliği ile her şeyi söyleriz. Gayrimenkulünün ne zaman satılacağını, gerekçelerini ve değer aralıklarını kesinlikle bildiririz” dedi.

Maliğin her şeyden bilgisi vardır

Bazen maliklerin gizili kalmak istediklerini belirten Erilkun, “Farklı talepler geliyor. Deşifre olmak istemeyenleri öğrenerek gereken yapılıyor. Ticari yada cemiyet hayatının gereği olarak duyulmamasını istiyorlar. Özellikle yalı satışlarında böyle oluyor” dedi.

Usulüne uygun yapılan satışların her zaman netice verdiğine inanan Erilkun, “Konsept belirleyip portföyümüze servis yaparız. Satışa verdiğimiz hizmet bedeli ile çıkarız. Yapılacak faaliyetleri, periyodik raporlamaları, fiyat tekliflerini ve tüm gelişmelerden mal sahibi bilgi sahibidir” diye konuştu. 

Kurallar basit ve sadedir

Dikkat edilecek kuralları özetleyen Erilkun, “Eğer kendinize güvenmezseniz açık verirsiniz ve müşteri bunu kullanır. Mutlaka sözleşme ile çalışın. İletişimi bilin ve kendinizi doğru anlatın. Yoksa iletişim kurulamaz.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Gayrimenkul satışı Altın Emlak Hakan Erilkun