tokalaşma

Gayrimenkul fonları için beklemek gerek

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 05.09.2015
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, gayrimenkul fonlarını zamana ihtiyacı olduğunu ileri sürdü.
İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren gayrimenkul yatırım fonları için bir şey söylemenin erken olacağını açıklayan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, tebliğin çıkmasını üzerinden iki yıl geçmesine rağmen izin alan firma sayısının çok az olduğunu kaydetti.

Bu alanla bir potansiyel olduğuna inanan Maya, “ Bu potansiyelin geleceği netlik kazanmadı. SPK'nın açıklamasına göre izin alan firma sayısı 4 civarında. Uygulamayı bekliyoruz. Çünkü tebliğe göre birçok aşamada gayrimenkullere değerleme yapılacak. Hatta iki değerleme bile söz konusu. Fakat uygulamada henüz bir gelişme yok” dedi.

İşleri sıkı tutuyor

SPK'nın uygulamalarını sıkı tuttuğunu ve gayrimenkul alanındaki yeni enstrümanları da bu kurallar dahilinde olduğunu işaret eden Maya, “Kira sertifikası, sukuk, gayrimenkul sertifikası ve gayrimenkul yatırım fonu gibi farklı enstrümanların uygulanmaya başlanması yenilik arayışlarını göstergesi. SPK bunu çıkardı ve destekliyor. Piyasada alternatif bir yatırım aracı olmasını bizde temenni ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.  

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Makbule Yönel Maya gayrimenkul fonları