Emlak bülteni yayında

Gayrimenkul dünyasında bu hafta neler oldu?

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 10.01.2015
İlk günleri oldukça sakin geçen 2015'te yol almaya başladık. Ve sizin için bu hafta yaşananları derledik.

Emlak Konut GYO, yılı kapattı

Emlak Konut GYO, 2014 Aralık ayı raporunu yayınlayarak, 1 yılı da böylelikle kapatmış oldu. 2014 yılı toplamına baktığımızda Emlak Konut, 10 bin 32 adet bağımsız birim satışı ve 5 milyar 211 milyonluk ciro ile dikkat çekiyor. 

2014 yılındaki hedefini tutturan Emlak Konut, devam eden projelerinde toplam 10 bin 32 bağımsız birimin satışını gerçekleştirdi. Dev GYO, 2014 yılında 5 milyar 211 milyon 529 bin TL'lik ciro elde etti.

Emlak Konut'un Aralık ayı birincisi 283 milyon 824 bin TL'lik hasılat ile Ayazma Emlak Konutları oldu. Ayazma Emlak Konutları'nı 170 milyon 939 bin TL ile Maslak 1453 ve 83 milyon 544 bin TL ciro ile Siyahkalem'in Köy projesi izledi. 

2014'ün yıl bazında hasılat birincisi 626 milyon 375 bin TL gelir ile İstmarina olurken, Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesi 603 milyon 354 bin TL'lik gelir ile ikinciliğe oturdu.

SOCAR, Vadistanbul'a taşınıyor

Dünyanın köklü petrol şirketlerinden SOCAR, İstanbul'un yeni iş ve yaşam merkezi olacak Vadistanbul Bulvar'a merkezini taşıyor. Vadistanbul Bulvar'ın ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren onlarca dev firmanın yeni merkezi olması bekleniyor. 

Azerbaycanlı dev petrol şirketi SOCAR, Vadistanbul Bulvar'dan 19 bin metrekare alana sahip bir blok satın aldı. 

Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve Invest İnşaat ortaklığıyla inşa edilen Vadistanbul'un konut etabında yaşam başlarken, ofis ve ticari alanlardan oluşan “Bulvar” etabında da satışlar hızla sürüyor.

2015'te emlak vergileri!

Maliye Bakanlığı, 2015 yılında ödenecek emlak vergilerinin zam oranını Resmi Gazete'de yayınladı. Buna göre 2015 emlak vergileri yüzde 5 artacak.

Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre 2015'te emlak vergileri artıyor. Yüzde 5 oranında zammın uygulanacağı vergi kapsamında 120 bin liralık evin 2015 vergi değeri 126 bin lira olacak.

2015'te dar gelirliler ev sahibi olacak!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dar gelirlilerin 2015'te ev sahibi olabileceğini açıkladı. Gözler uygun fiyatlı konutlarıyla bilinen TOKİ'ye çevrildi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015'te dar gelirlinin ev sahibi olmasının önünü açacaklarını açıkladı. İnşaat sektörünün oyuncuları da TOKİ modelinin vatandaşın ev sahibi olmasını sağlayabileceğini düşünüyor. 

Gayrimenkul uzmanı Yavuz Karaman da, “Devlet, konut alacaklara vergi ya da faizle ilgili teşvikler getirebilir. Bununla ilgili düzenlemeler bekliyoruz” dedi.

Magazinde emlak!

Biraz da magazin diyelim. Ünlü oyuncu ve komedyen Ata Demirer, Cihangir'deki yeni dairesine taşınırken, NTV'nin ekran yüzlerinden Gülay Afşar da evinin kapılarını açtı. Fenerbahçe'nin yeni transferi Erkan Zengin'in de Samandıra'da ev aradığı konuşuluyor. Hepsi bu haberde.

Ata Demirer, Özge Borak'la boşandıktan sonra Cihangir'deki evini boşalttı. Komedyen yine aynı semtteki başka bir daireye taşındı. 

NTV'de Gece Gündüz programının sunucusu Gülay Afşar, Tarabya'daki evinin kapılarını Instyle Home dergisine açtı. İtalyan tarzıyla dikkat çeken evin modern ve country tarz dekorasyonu ilgi çekti. 

Eskişehirspor'dan Fenerbahçe'ye transfer haberleriyle gündemde olan Erkan Zengin'nin Samandıra'da ev aradığı öğrenildi. Zengin'in eşyalarını toplayıp İstanbul'a geldiği konuşuluyor.

Emlak Bülteni bu hafta neler oldu