Folkart Hills Çeşme / Folkart Yapı

Folkart Yapı firmasının Folkart Hills Çeşme projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
folkart izmir

Folkart'ın Basmane Çukuru projesini İzmirliler seçecek!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 04.11.2016
Folkart Yapı'nın Basmane Çukuru’na yapacağı projenin tasarımını ve adını İzmirliler seçecek.
Folkart Yapı, TMSF'den 80 milyon dolar bedelle aldığı Basmane Çukuru'ndaki projesi için inşaat faaliyetlerine başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 6 mimarlık ofisi arasından, uzman kurulun Tabanlıoğlu, DDG ve Mad Archıtects'in projelerini seçtiğini açıkladı. Önümüzdeki hafta 3 mimari projenin görselleri, sosyal medya ve internet sitesi üzerinden, İzmirliler ile paylaşılacak. Pazarlama stratejisi gereği, İzmirlilerin tercihine göre seçilen projenin hangisi olduğu, 2017 yılında gerçekleştirilecek lansmanda açıklanacak. 

Projeye verilecek 'ad' konusunda da İzmirlilerden öneri beklediklerini vurgulayan Sancak, "Biz şimdilik projeye Folkart İzmir diyoruz. Ama yeni önerilere açığız. Önümüzdeki hafta başlayacak seçim sürecinde, İzmirliler isim önerilerini sosyal medya ve internet sitesi üzerinden yazılı olarak bildirebilecekler. Kentin kalbinde 18 yıldır İzmirlilere mahcubiyet duygusu yaşatan Basmane Çukuru, olumsuz görüntüsüyle İzmir'e negatif bir enerji yayıyor. İzmirlilerin seçeceği projenin Avrupa'nın en önemli, dünyanın ilk yirmi projesi arasına girmesini hedefliyoruz" dedi. 

İzmir'de simge yapı olacak 

İzmir için simge olabilecek, yeşil özellikli bir eseri hayata geçireceklerini anlatan Sancak, "İzmirlilerin beğenisine sunacağımız 3 proje de başlı başına önemli birer sanat eseri özelliği taşıyor. 

Mimari projelerin seçiminde, 'bütünlüklü sanatsal bir yaklaşımı' önemsiyoruz. Bu proje tek başına Folkart'ı simgelemiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Avrupa'nın en modern hizmet binasıyla, bu projede yer alıyor. Proje bütününde TMSF'ye ödeyeceğimiz 80 milyon dolar ile birlikte, kamu yararına 240 milyon dolarlık bir artı değer yaratmış oluyoruz" diye konuştu. Sancak, "Ağırlıklı konut ve ofis konumlanmasının öne çıkacağı; kamusal alanlara geçiş özelliği taşıyan; dinlence, marka yeme-içme, butik bir çarşı ile yeşil özelliklerin ağırlık kazanacağı karma kullanımlı bu eser, şehrimize çok büyük değer katacak" dedi. Arazide 18 yıl önce inşa edilen geçici duvarların zemin iyileştirme çalışmalarıyla birlikte, yeniden yapılacağını söyleyen Sancak, hedeflerinin projeyi 2019 yılı sonunda tamamlamak olduğunu söyledi.

Folkart basmane çukuru folkart izmir