gayrimenkul

Fırat Sezginsoy, ‘Gayrimenkul sektöründe yanlış fiyatlama var’

Sektörden Haberler Hatice İlvan 14.03.2017
Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, sektörde yanlış fiyatlamanın sıklıkla görüldüğünü kaydediyor.
Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, doğru lokasyonda, doğru hedef kitleye göre yapılmış, fiyatı doğru konulmuş her dairenin satışının mümkün olduğunu belirtiyor. Son dönemde üretilmeye başlayan 1+1 dairelerin bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Sezginsoy, alım gücü açısından daha fazla kişiye hitap etmesi ve geliştiriciler açısından satışının nispeten kolay olması nedeniyle bu tip dairelerin üretildiğini, ancak bazı projelerde 1+1'lerin yanıltıcı olabildiğini söylüyor.

Yatırım yaparken dikkat!

Sezginsoy, konut sahibi olmak isteyen kesimlere ve yatırımcılara bazı tavsiyelerde bulunuyor: “Alıcılara iki tavsiyem var. Gayrimenkul sektörü her ne kadar kazançlı olsa da mutlaka bütçelerine göre hareket etmeleri gerekiyor. Bütçelerini aşmamaya dikkat etmeliler. Bununla birlikte, her gayrimenkul alımının aslında geleceğe yönelik bir yatırım, hatta belki de hayatlarının en önemli yatırımı olduğunu unutmamalılar. Değerlenme potansiyeli yüksek, nakite dönmesi nispeten kolay ürün almaya dikkat etmek gerekiyor.”
Yatırımcıların ise bölgenin potansiyel gelişimi ve kira değerine özellikle dikkat etmeleri gerektiğini dile getiren Sezginsoy, şunları kaydediyor: “Gayrimenkul almadan önce yatırımcıların kendilerine şu soruyu sormaları gerekiyor: Yatırım amacım nedir? Kira getirisi mi, potansiyel artışı mı, muadillerine göre fiyatı mı, gelecekte yaşayabileceği yer mi? Buna göre farklı yatırım alternatifleri elenerek en doğru kararı almak mümkün olacaktır.”

Prime Property Fırat Sezginsoy